از جوهرهای چاپی بیشتر بدانیم!

تورنگ / 1 مهر 1396

جوهرها از ابزارهای ضروری تولیدات چاپی و بسته‌بندی به شمار می‌روند. استفاده جوهرهای مناسب برای دستیابی به بهترین نتیجه چاپی روی محصولات چاپی و بسته‌بندی از جنبه‌های کلیدی فن چاپ محسوب می‌شود. سطوح چاپی مختلف مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلز و غیره.

در روش‌های چاپ متنوع، همه با یک نوع جوهر چاپ پذیر نیستند و کارشناسان امور چاپی باید از جوهر مناسب هر سطح چاپی و روش چاپی مطلع باشند. ایجاد تطبیق و هماهنگی میان جوهرها، سطوح چاپی، روش چاپی و جلوه‌های دیداری موردنظر یکی از کلیدی‌ترین امور در دستیابی به خروجی چاپی زنده و چشم‌نواز است و هرگونه عدم سازگاری میان آن‌ها می‌تواند محصول چاپی را مانند یک کابوس جلوه دهد.

جوهر مخصوص چاپ

1-انواع جوهرهای چاپی موجود:

انواع مختلفی از جوهرها بسته به تجهیزات و روش‌های چاپی وجود دارند. در ادامه تعدادی از رایج‌ترین جوهرهای مورداستفاده در روش‌های چاپی را معرفی می‌کنیم:

 جوهرهای متعارف: جوهرهای مبتنی بر حلال که از طریق اکسیداسیون بعد از چاپ خشک می‌شوند.

 جوهرهای بر پایه آب: جوهرهای مبتنی بر آب که از طریق اکسیداسیون خشک می‌شوند.

جوهرهای uv: جوهرهایی که غلظت خمیری دارند که وقتی در معرض لامپ‌هایuv قرار بگیرند فوراً خشک می‌شود.

جوهرهای گیاه محور: جوهرهای متعارف (مبتنی بر حلال/روغن) که کمتر سمی بوده و کمتر هم ترکیب‌های ارگانیک ناپایدار دارند. (به‌عنوان؛ جوهر سیاه).

جوهرهای متالیک: جوهرهایی که با پولک‌های متالیک واقعی (متعارف) یا شبیه سازی شده (uv) ترکیب می‌شود و جلای فلز مانندی ایجاد می‌کنند.

 

 

جوهرهای بر پایه آب

 

2-جوهرها و مقاومت در برابر رنگ‌پریدگی:

هر جوهری که در برابر اشعه‌ی (uv) قرار بگیرد، درگذر زمان تدریجاً به رنگ‌پریدگی دچار می‌شود و رنگ‌های درخشان و زنده‌ی آن رو به محوی می‌روند در شرایطی که حفظ قدرت رنگ در طول زمان اهمیت داشته باشد، جوهرهای مخصوصی برای درجه‌های متفاوت رنگ‌دانه‌ها وجود دارد که جوهر را در برابر رنگ‌پریدگی ناشی از گذر زمان مقاوم می‌سازند. این مقاومت در برابر رنگ‌پریدگی هزینه بیشتری را ایجاب می‌کند.

 

3-جوهرها و کاغذهای پوشش‌دار یا بی پوشش:

گزینش جوهر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و این اهمیت به‌اندازه‌ی شناخت از کاغذ و جوهر چاپی آن اهمیت دارد. تنوع وسیعی از سطوح چاپی و کاغذهایی وجود دارند که برای دستیابی به خروجی عالی می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. بعضی پروژه‌ها از ورق پوشش‌دار استفاده می‌کنند تا ظاهر کلی براق و درخشان‌تری بیابند اما بعضی دیگر از پروژه‌ها از ورق بدون پوشش استفاده می‌کنند تا ظاهر طبیعی و ملایم‌تری پیدا کنند.

کاغذهای بی پوشش به دلیل نداشتن لایه‌های پوششی، پر منفذ و نفوذتر هستند. به همین خاطر، جوهرها به درون ورق رسوخ می‌کنند و جذب آن می‌شوند که درنتیجه، ظاهر و حاصل بصری رنگ جوهر به‌صورت کمرنگ، مات و گرفته‌تر پدیدار می‌شود. انگار که روی جوهر نقره‌ای ممتاز (فوق‌العاده گران‌تر) هزینه کرده‌اید تا زمانی که جوهر جذب ورق بی پوشش شد، فقط رنگ نقره‌ای جوهر جلوه‌ای مات پیدا کند.

جوهر پرینتر

 

هنگام استفاده از کاغذ پوشش‌دار، جوهر روی سطح پایه‌ای (همان پوشش) چاپ می‌شود و نتیجتاً، استفاده از جوهرهای رنگی ممتاز (جوهرهای استاندارد) هیچ لطمه‌ای به کیفیت چاپ نمی‌زند. حتماً از کارشناسان امور چاپی در مورد گزینش صحیح جوهر و کاغذ مشورت بگیرید تا خروجی نهایی سفارش چاپی‌تان در بهترین سطح کیفیت ممکن قرار گیرد.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون

شما با استفاده از کاغذ رنگی گل فروشی، سلفون، نایلون و پاکت می‌توانید ظاهر گل و گلدان و دسته گل خود را جذاب کنید.

مطالعه مقاله
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب

بسته بندی کاغذی کرافت یک روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب است که در سراسر جهان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

مطالعه مقاله
انواع ملزومات بسته بندی گیاهان دارویی
انواع ملزومات بسته بندی گیاهان دارویی

در بازار انواع مختلف گیاهان دارویی در کیسه بسته بندی، سلفون بسته بندی، پاکت بسته بندی، قوطی شیشه‌ای و بسته‌های حلبی برای فروش ارائه می‌شوند.

مطالعه مقاله