تکنولوژی‌ های مورداستفاده در تولید اتیکت‌ های پارچه‌ ای

حانیه محمدزاده / 21 آذر 1402

مروری بر تکنولوژی‌های مورداستفاده در تولید اتیکت‌ های پارچه‌ ای و نوآوری‌های جدید در این زمینه

امروزه لیبل‌ های پارچه‌ ای عضوی جداناپذیر در صنعت مد و پوشاک هستند و یک منبع باارزش از اطلاعات برای مشتریان هستند. همچنین به مشتریان برای تصمیم‌گیری و خرید لباس موردنظرشان کمک می‌کنند. تأمین‌کنندگان پوشاک و منسوجات به‌شدت به هویت برند خود متکی هستند تا برای بخش‌های مختلف بازار و گروه‌های سنی مختلف جذاب باشند. اهمیت اتیکت گذاری بر روی محصول، بسیار زیاد است؛ زیرا نشان‌دهنده کیفیت محصول و حرفه ای بودن یک برند است.
در دنیای امروز باتوجه‌به تمامی پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی و فناوری به وجود آمده، دنیای مد و فشن نیز از این قضیه مستثنا نیستند و تأثیر آن را در تولید اتیکت پارچه ای هم شاهد هستیم. در ادامه مروری بر تکنولوژی‌های مورداستفاده در تولید اتیکت‌ های پارچه‌ ای و نوآوری‌های جدید در این زمینه خواهیم داشت. اما قبل از آن نگاه کوتاهی به فرایند تولید اتیکت پارچه ای خواهیم کرد.

تولید و طراحی اتیکت پارچه ای

 1. طراحی: اولین قدمی که برای تولید لیبل پارچه ای باید انجام داد، طراحی آن است. این کار را می‌توانید با دست و یا نرم افزارهای طراحی انجام دهید.
 2. انتخاب مواد: در مرحله بعد باید نوع مواد و جنس اتیکت را انتخاب کنید. در این مرحله باید عواملی مانند دوام، ماندگاری، رنگ و ظاهر دلخواه را در نظر بگیرید.
 3. چاپ یا بافندگی: متناسب با مواد انتخابی، اتیکت می‌تواند چاپی یا بافته شده باشد. برای لیبل های چاپی می‌توان از روش های چاپ دیجیتال یا چاپ اسکرین استفاده کرد. برای اتیکت های بافته شده هم می‌توان از دستگاه های مخصوص بافندگی استفاده کرد و تا طرح را مستقیما بر روی پارچه پیاده کند.
 4. برش: هنگامی که لیبل ها چاپ یا بافته شدند، باید به تکه های جداگانه بریده شوند. این را می‌توان به صورت دستی با استفاده از قیچی یا با دستگاه های برش خودکار که دقت و کارایی بیشتری دارند، انجام داد.
 5. تا کردن و تکمیل: پس از برش، ممکن است برچسب ها وابسته به کاربرد مورد نظرشان نیاز به تا زدن به روش خاصی داشته باشند. آن‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی تا کرد. همچنین ممکن است برای جلوگیری از ساییدگی لبه ها، کارهای تکمیلی مانند آب بندی حرارتی لبه ها اعمال شود.
 6. کنترل کیفیت: قبل از بسته بندی و حمل و نقل، انجام بررسی های کنترل کیفیت برای اطمینان از اینکه همه لیبل ها استانداردهای لازم را دارند، مهم است.

 

تولید و طراحی لیبل پارچه ای

تکنولوژی‌های مورداستفاده در تولید اتیکت‌ های پارچه‌ ای:

 • چاپ اسکرین (چاپ روی صفحه): چاپ روی صفحه یک روش چاپ رایج و سنتی است که از فرآیندی استفاده می کند که جوهر را از طریق صفحه مشبک فشار می دهد تا طرحی چاپ شده ایجاد شود. در طیف عظیمی از صنایع در سراسر جهان برای ایجاد لباس های سفارشی، بوم نقاشی، آثار هنری، پوسترها و موارد دیگر استفاده می‌شود.
 • چاپ انتقال حرارت (Heat Transfer Printing) : چاپ انتقال حرارت یکی دیگر از روش های محبوب به دلیل سادگی فرآیند آن است. در این روش با استفاده از جوهرهای حساس به حرارت، طرحی بر روی کاغذ مخصوص چاپ می‌شود. سپس کاغذ روی پارچه قرار می‌گیرد و حرارت اعمال می‌شود و باعث می‌شود جوهر روی پارچه منتقل شود. چاپ انتقال حرارت روشی برای گرفتن تصویر چاپ شده و ثابت کردن تصویر مستقیماً روی پارچه است تا تصویر را روی خود پارچه کپی کند. به طور معمول، این فناوری برای سفارشی کردن تی-شرت ها و اخیراً برای استفاده از لیبل های "بدون برچسب" استفاده شده است.
 • چاپ دیجیتال: چاپ دیجیتال روی پارچه جدیدترین نوآوری در صنعت چاپ پارچه است. تعداد بیشتری از چاپخانه‌ها به دلیل مزایای رقابتی که این چاپ به آن‌ها می‌دهد و همچنین به دلیل سرعت بالای چاپ پارچه و امکان چاپ طرح های پیچیده روی پارچه در حال تبدیل دستگاه‌های خود به چاپگر‌های دیجیتال هستند. این فناوری امکان چاپ با وضوح‌بالا را مستقیماً روی پارچه با استفاده از چاپگرهای تخصصی فراهم می‌کند.
 • گل‌دوزی: برچسب‌های گل‌دوزی شده با دوخت مستقیم نخ روی پارچه ایجاد می‌شوند تا طرح موردنظر را تشکیل دهند. اتیکت های گلدوزی شده بادوام هستند و چهره متفاوتی به محصول شما می‌دهند.
 • اتیکت‌های بافته شده(woven labels) : لیبل‌هایی بافته شده که با استفاده از دستگاه‌های بافندگی تولید می‌شوند که نخ‌ها را به هم می‌بافند تا طرح‌ها و متن‌های پیچیده‌ای ایجاد کنند. آن‌ها معمولاً برای اهداف برندینگ استفاده می‌شوند و یک اتیکت با کیفیت بالا و مقاوم ارائه می‌دهند.
 • برش لیزری: برش لیزری لیبل، مدرن‌ترین فرایند برش لیبل است که طی آن لیبل‌ها به اندازه و شکل موردنیاز توسط لیزر برش داده می‌شوند. برش لیزری می‌تواند ابزاری ارزشمند در صنعت مد و نساجی باشد. مزایایی مانند: انعطاف‌پذیری، برش های دقیق، افزایش نرخ تولید و حداقل هدررفت را ارائه می‌دهد. همچنین نسبت به ماشین های برش معمولی ایمن‌تر است، زمان خرابی را کاهش می‌دهد و در نهایت کارایی بهتری را ارائه می‌دهد.
 • فناوری RFID: یک تگ RFID از یک تراشه تشکیل شده است که داده های مربوط به محصول را ذخیره می‌کند. به لطف RFID، داده های ذخیره شده در برچسب را می‌توان به طور خودکار با استفاده از یک فرستنده RFID مانند یک خواننده خواند. فناوری RFID در صنعت نساجی برای کاربردهای مختلفی از جمله بازرسی پارچه، پوشاک و لوازم جانبی استفاده شده است. این فناوری دقت و سرعت بازرسی این محصولات را بهبود بخشیده است که منجر به مدیریت بهتر موجودی و افزایش بهره وری شده است. تمام این فناوری‌ها را می‌توان به‌صورت جداگانه یا ترکیبی بسته به نیازهای خاص فرایند تولید لیبل پارچه ای مورداستفاده قرار داد.

نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

چگونه برچسب لباس را جدا کنیم؟ (راهنمای کامل)
چگونه برچسب لباس را جدا کنیم؟ (راهنمای کامل)

جدا کردن برچسب‌ها از لباس‌ها می‌تواند گاهی اوقات به پارچه آسیب برساند، بنابراین بسیار مهم است که با دقت و احتیاط عمل کنید. در اینجا...

مطالعه مقاله
تاثیر تگ محصول بر افزایش فروش و ارتقای هویت برند
تاثیر تگ محصول بر افزایش فروش و ارتقای هویت برند

تگ محصول که به آن برچسب محصول نیز گفته می‌شود، یک عنصر بصری و اطلاعاتی است که روی یا در نزدیکی یک محصول قرار داده می‌شود تا...

مطالعه مقاله
انواع تکنیک‌ های چاپ لیبل لباس چیست؟
انواع تکنیک‌ های چاپ لیبل لباس چیست؟

این مقاله به اشکال مختلف فناوری چاپ و مزایا و معایب هر سبک چاپ برای کاربر خود می پردازد. جهت خواندن این مقاله کلیک کنید.

مطالعه مقاله