راهنمای طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و زیبایی

زینب علیجانی / 21 شهریور 1399

صنعت‌های بسیار کمی هستند که بتوانند مثل صنعت زیبایی و لوازم آرایشی مشتری‌های دائمی و وفادار داشته باشند. لوازم زیبایی و آرایشی از جمله وسایلی هستند که در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شوند و تقریباً تمام خانم‌ها از نوعی لوازم آرایش به‌طور روزانه استفاده می‌کنند.
صاحبان شرکت‌های محصولات زیبایی و لوازم آرایشی در هر جای دنیا سود بسیار زیادی می‌کنند و البته رقیب‌های زیادی هم دارند. به همین علت سعی دارند تا هر طور شده توجه مخاطب را جلب کنند و بین هزاران محصول مشابه به چشم بیایند و بهترین راه برای رسیدن به این هدف از راه طراحی بسته بندی است.
بسته بندی لوازم آرایشی اولین چیزی است که عاشقان لوازم آرایش می‌بینند. اگر بسته بندی بتواند توجه آن‌ها را به‌خوبی جلب کند و آن‌ها را متقاعد کند این دقیقاً چیزی است که دنبالش بودند به‌احتمال‌زیاد آن محصول خریداری می‌شود تا در خانه تست شود. اگر بسته بندی لوازم آرایشی نتواند این مرحله‌ی اول را به‌خوبی پشت سر بزارد تا ابد روی قفسه‌ها خاک می‌خورد.
در ادامه به انواع روش‌های طراحی اشاره می‌کنیم که باعث می‌شود هر شخصی بعد از دیدن بسته بندی لوازم آرایشی به خریدن آن محصول راغب شود.

سفارش چاپ و بسته بندی

خطوط و نقاشی‌های ظریف درهم‌پیچیده 

نقاشی‌های درهم‌پیچیده با استفاده از خطوط ظریف که شامل جزئیات زیاد می‌شوند یکی از زیباترین روش‌های طراحی بسته بندی لوازم آرایشی هستند. استفاده از نقاشی‌هایی از گل یا نقاشی‌های شخصی‌سازی‌شده روی قسمت‌هایی از بسته بندی لوازم آرایشی یا حتی پوشاندن کل آن با نقاشی می‌تواند طراحی بسیار خوبی باشد. برای اینکه طرح زیادی زنانه نباشد اما همچنان شیک و ظریف باشد، استفاده از اشکال هندسی در طراحی انتخاب بسیار مناسبی است. برندهایی که به جزئیات زیاد دقت می‌کنند و دنبال روشی هستند که بتوانند با سادگی زیبایی محصولاتشان را به نمایش بزارند بهتر است از این بسته بندی لوازم آرایشی استفاده کنند.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

رنگ سیاه

استفاده از بسته بندی لوازم آرایشی سفید و مشکی یکی از قدمی‌ترین استایل های طراحی است که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. ازآنجایی‌که رنگ سفید به مقدار زیادی دربسته بندی لوازم بهداشتی، بسته بندی لوازم آرایشی و بسته بندی لوازم مراقبت‌های پوستی استفاده می‌شود، استفاده از تک‌رنگ مشکی در بسته بندی لوازم آرایشی انتخاب جدید و مناسبی است. طراحان این زمینه با استفاده از مقداری رنگ شاد یا یک پترن ساده سعی می‌کنند یک بسته بندی سیاه متمایز بسازند. بسته بندی سیاه برای هر محصولی به آن حس لوکس بودن، با کیفیت و گران‌قیمت بودن می‌دهد. بسته بندی لوازم آرایشی معروف که به رنگ سیاه هستند و طراحی ساده و کلاسیک دارند مدت‌هاست که از مد نیفتادند و همچنان عالی محسوب می‌شوند.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

گل و رنگ‌های گرم

گل همیشه نماد لطافت زنانه بوده است و استفاده از انواع طراحی با گل و استفاده از رنگ‌های گرم دربسته بندی لوازم آرایشی ترندی است که همیشه باعث جذب مخاطب می‌شود. گل‌ها نه‌تنها یک نماد کاملاً زنانه محسوب می‌شود بلکه تصویری از بوی خوش، شادابی، آرامش و زیبایی وصف‌نشدنی به خانم‌ها می‌دهند و به همین دلیل محبوبیت خاصی دارند. ترکیب گل‌های شلوغ و رنگ‌های گرم به‌اضافه‌ی نوشته‌های ساده مخصوصاً در رنگ طلایی به بسته بندی لوازم آرایشی لوکس و کاملاً زنانه می‌سازد که بی‌توجهی به آن کار هر خانمی نیست.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

مینیمالیست و مدرن

ترکیب رنگ‌های پاستلی کمرنگ و طراحی مینیمال یک ترکیب بهشتی است. استفاده از رنگ‌های پاستلی دربسته بندی لوازم آرایشی که به‌صورت مینیمال طراحی‌شده است یک وجهه تمیز، منظم، آرامش‌بخش و مدرن به برند می‌دهند. برای اینکه بسته بندی ساده و آرامش‌بخش به نظر بیاید بهتر است تنها از یکرنگ پاستلی استفاده شود. اما برای رسید به تصویری سرزنده، شاد و جوان‌تر بهتر است از ترکیب چندرنگ پاستلی روشن استفاده شود.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

تنها آشنا شدن با انواع مختلف طراحی بسته بندی آرایشی کافی نیست بلکه باید با تمام جزئیاتی که باعث شکل‌گیری این طرح‌ها می‌شوند آشنا شد. اولین و مهم‌ترین چیز در طراحی بسته بندی لوازم آرایشی انتخاب سبک است. سبک بسته بندی باید بر اساس هویت برند آرایشی باشد. سبک مینیمال، شاد و دخترانه، پاپ آرت و غیره از سبک‌های محبوب این صنعت هستند. انتخاب سبک مهم‌ترین قسمت طراحی بسته بندی آرایشی است زیرا بقیه‌ی جزئیات باید بر اساس سبک انتخاب شوند.
 بعد از انتخاب سبک نوبت به انتخاب رنگ می‌رسد. رنگ بسته بندی لوازم آرایشی باید با هویت برند سازگار باشد، توجه خریدارها را جلب کند و متفاوت از هزاران محصول مشابه باشد. متفاوت بودن در بازار لوازم آرایشی کار بسیار سختی است چون رنگ‌هایی مثل صورتی و سفید که مناسب بسته بندی لوازم آرایشی هستند به مقدار بسیار زیادی در بازار وجود دارند برای همین پیدا کردن رنگی که هم مناسب لوازم آرایشی باشد هم تکراری نباشد کار بسیار سختی است اما نشدنی نیست.
انتخاب فونت مرحله‌ی بعدی است. فونتی که انتخاب می‌شود چیزی است که روی تمام محصولات به یک‌شکل ظاهر می‌شود پس باید چیزی انتخاب باشد که در میان انواع رنگ‌ها و محصولات کاملاً شناسایی شود. فونت‌ها می‌توانند به اسم برندهای لوازم آرایشی شخصیت‌هایی مثل شاد و دخترانه، جدی و فرهیخته، مدرن و امروزی، لوکس و تجملی و غیره بدهند. پس انتخاب فونت برای بسته بندی لوازم آرایشی نقش زیادی در شکل و حس کلی برند دارد.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی نقش مهمی در فروش محصولات آرایشی و بهداشتی دارد. بسته بندی محصولات در صنعت آرایشی و بهداشتی نقش عمده‌ای در فروش محصول دارد.

طراحی بسته بندی لوازم آرایشی چیست؟

بسته بندی لباس و زبان محصول است.  طراحی گرافیکی در بسته بندی تنها ابزاری است که به محصول اجازه می‌دهد با تمام ویژگی هایش خود را به مصرف کننده نشان دهد و با آن دیالوگ برقرار کند.

تاثیر بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی بر بازاریابی چیست؟

نقش بسته بندی لوازم آرایش؛ هدف اصلی شرکت ما علاوه بر جلب توجه مصرف کننده، این است که تصمیم بگیریم بسته بندی چه پیامی به مصرف کنندگان بدهد. طرح های هوشمندانه ارتباطات برند ما با مشتریان را به روز می‌کند.

در طراحی بسته بندی به چه نکاتی توجه می کنید؟

اول از همه، طرح باید حاوی یک ایده باشد و به راحتی قابل درک باشد. طرح های بسته بندی محصولات آرایشی خود را با در نظر گرفتن اطلاعات صحیح و قابل فهم تهیه کنید.

اهمیت رنگ ها در طرح بسته بندی لوازم آرایش برند شما چیست؟ 

رنگ‌هایی که در بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنیم برند ما را کامل می‌کند.

خانم ها در خرید لوازم آرایشی به چه نکاتی توجه می کنند؟

آنها به محتوا، جذابیت بسته بندی و تصویر برند توجه می‌کنند، نه قیمت آن.

چگونه مشتری را برای خرید در فروشگاه راهنمایی می‌کنید؟

بسته بندی ممکن است در مکان نامناسبی در فروشگاه قرار داده شود یا در قفسه اشتباه قرار گیرد، ممکن است تصویر توجه کافی را به خود جلب نکند.
ممکن است محصول را به درستی بیان نکند، ممکن است توسط مشتریان نادیده گرفته شود، یا چیدمان قفسه ها واقعاً بهم ریخته باشد. 

به نظر شما فناوری از نظر بهره وری چه تاثیری بر طراحی دارد؟

برای یک طراح خوب، فناوری فضای آزادی است، برای یک طراح بد، زندان و تکرار است.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی
ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

در این مقاله ایده های جذاب و کاربردی برای بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی به همراه نکات آموزشی در بسته بندی و ارسال آن را توضیح دادیم.

مطالعه مقاله
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون

شما با استفاده از کاغذ رنگی گل فروشی، سلفون، نایلون و پاکت می‌توانید ظاهر گل و گلدان و دسته گل خود را جذاب کنید.

مطالعه مقاله
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب

بسته بندی کاغذی کرافت یک روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب است که در سراسر جهان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

مطالعه مقاله