برنج غنی شده

تورنگ / 28 آذر 1395

دو میلیارد نفر در جهان از معضلی که به عنوان، "گرسنگی پنهان" یا "سوء تغذیه مغذی" شناخته شده است رنج می برند. این افراد به میزان کافی در رژیم غذایی خود گروه اصلی مواد غذایی؛ یعنی درشت مغذی ها (کربوهیدرات، پروتئین و چربی) را قرار داده اند، اما ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) که برای سلامتی شان ضروری است را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند. گرسنگی پنهان می‌تواند در اثر بیماری های شدید و مکرر، عوارض دوران بارداری، نوزادی و کودکی باشد.

بسیاری از مردم در آسیا برای تامین میزان بسیار زیادی از کالری مورد نیاز بدن خود نیاز مبرم به برنج دارند زیرا آنها از نظر مالی توانایی دسترسی به یک طیف گسترده از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات و غذاهایی از منابع حیوانی مثل گوشت، لبنیات و تخم مرغ ندارند. در نتیجه، کمبود آهن، زینک و ویتامین آ به کمبودهای ریز مغذی شایع در کشورهای مصرف کننده برنج تبدیل شده است. هزینه این کمبود ها از لحاظ زندگی و کیفیت زندگی بسیار زیاد است و زنان و کودکان بیشتر در معرض خطر هستند.

برنج از جمله غلات غالب در اکثر کشورهای آسیایی است و غذای اصلی بیش از نیمی از جمعیت جهان به شمار می رود (از جمله بسیاری از کسانی که در فقر زندگی می‌کنند) و به همین خاطر افزایش هرچند ناچیز در محتوی دانه های برنج و غنی سازی برنج می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت انسان داشته باشد.

حال برای داشتن برنج خوب نیاز است نکاتی رعایت شود که در سلامت این محصول تاثیر گذار می‌باشد. کاشت و مراقبت استاندارد از برنج عامل مهمی است اما در کنار این نوع مراقبت های کشاورزی، برنج به برخی مراقبت های پس از برداشت محصول نیز نیاز دارد. از جمله این مراقبت ها می توان بسته بندی مناسب را نام برد که تاثیر بسیار زیادی در نگهداری و سلامت برنج دارد.

برای بسته بندی برنج در سرار دنیا انواع کیسه ها از جمله کیسه های پارچه ای (کیسه برنج یا گونی برنج) یا کیسه های نایلونی (کیسه پلی پروپیلن) در نظر گرفته شده که می توان با این نوع بسته بندی برنج، آن را از آفات و رطوبت دور نگه داشت. جهت غنی سازی برنج تحقیقاتی بر روی افزایش زینک و بتاکاروتن بیشتر در برنج انجام شده است. برنج در حال حاضر در حد وسیعی افزایش داشته و مورد استفاده ی گروه بزرگی از مردم جهان می باشد بنابراین برنج سالم تر می تواند برای کاهش کمبود ریزمغذی ها بسیار مفید باشد چون این پتانسیل را دارد تا توسط  بسیاری از مردم دنیا مورد استفاده قرار گیرد.

 
کیسه برنج

نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

انتخاب بهترین کیسه برای بسته بندی برنج
انتخاب بهترین کیسه برای بسته بندی برنج

برای بسته بندی برنج باید یکسری نکات مهم را مدنظر قرار دهید تا با توجه به نیاز خود بهترین کیسه برنج را انتخاب نمایید.

مطالعه مقاله
کیسه و گونی مصالح ساختمانی
کیسه و گونی مصالح ساختمانی

فروش انواع کیسه و گونی مصالح ساختمانی در شرکت تورنگ، اولین تولید کننده انواع کیسه در ایران. جهت مشاهده نمونه کارهای کیسه و گونی مصالح ساختمانی و مشاهده توضیحات کلیک کنید.

مطالعه مقاله
تولید و چاپ کیسه بسته بندی نمک
تولید و چاپ کیسه بسته بندی نمک

تولید، طراحی و چاپ کیسه نمک در مجموعه تورنگ، اولین کارخانه تولید و چاپ کیسه در ایران. جهت مشاهده نمونه کارهای کیسه و گونی نمک و مشاهده توضیحات کلیک کنید.

مطالعه مقاله