تاریخچه طراحی و گرافیک در ایران

تورنگ / 6 اردیبهشت 1396

به بهانه 27 آوریل، روز جهانی گرافیک و طراحان گرافیک (گرافیست)

ریشه کلمه گرافیک در واقع از واژهٔ یونانی graphikos برگرفته شده و به معنی طرح زدن و طراحی می‌باشد . هر چیزی که شامل طراحی علامت، نشانه، نقشه و به عبارتی هر چیز که طراحی و پیاده سازی می‌شود به نوعی کار گرافیکی محسوب می‌شود.

این روز به دلیل مصادف بودن با روز تاسیس انجمن بین المللی طراحان گرافیک Icograda توسط این انجمن نامگذاری شده است. در ایران اولین بار در دهه 40 و 50 بود که در پی تلاش و درخشش طراحان گرافیک بنام ایرانی در مجامع جهانی، زنده یاد مرتضی ممیز و تنی چند از همکارانش از جمله علی اصغر معصومی، فرشید مثقالی، آیدین آغداشلو و قباد شیوا به فکر تاسیس اتحادیه گرافیک ایران افتادند. برگزاری نمایشگاه  گرافیک ایران  را می‌توان از پیامدهای تلاش های این عزیزان و از مهمترین رویدادهای گرافیک ایران به شمار آورد.

طراحی و گرافیک

 

یکی از این هنرهای گرافیکی طراحی کلیشه و گراور برای چاپ است که مستلزم دقت و ظرافت زیادی می‌باشد. تقریبا در تمامی مراحل یک کار چاپی گرافیست یکی از مهمترین نقش ها را ایفا می کند. اصلی ترین هنر یک گرافیست این است که از آمیزش ایده و رنگ و تصویر بتواند به بهترین شکل مفهوم را به بیننده برساند و او را متوجه منظور خود کند.

کاربردهای رایج هنر طراحی گرافیک بسیار گسترده می‌باشد، گوشه ای از کاربردهای این هنر شامل طراحی لوگو یا نام تجاری یک برند خاص، طراحی و صفحه آرایی مجله و کتاب، طراحی تبلیغات جهت پروژه های تبلیغاتی مثل بیلبوردها و تبلیغات شهری و... است.

روز جهانی گرافیک

 

حالا جهان را با "روز بدون گرافیک" تصور کنید! این یعنی آشفتگی خیابانی، مبهم بودن اجناس بسته بندی شده در فروشگاه ها، سردرگمی در ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها، و حذف روزنامه ها.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی

کاربرد گسترده عکاسی تبلیغاتی باعث شده تا به وسیله عکاسی حرفه ای تبلیغاتی و تجاری بتوان تبلیغات گسترده و مفیدی را انجام داد.

مطالعه مقاله
چرخه رنگ چیست؟راهنمای کامل تئوری رنگ و هارمونی
چرخه رنگ چیست؟راهنمای کامل تئوری رنگ و هارمونی

تعریف تئوری رنگ Color Theory، چرخه رنگ چیست؟ color wheel و چه ارتباطی به تئوری رنگ دارد؟

مطالعه مقاله
بسته بندی هدیه های تبلیغاتی و انواع مختلف آن
بسته بندی هدیه های تبلیغاتی و انواع مختلف آن

این مطلب نکته های مهم در بسته بندی را مورد توجه قرار می دهد و در پایان در می یابیم که کدام بسته بندی برای کادو و هدیه های تبلیغاتی مناسب تر است...

مطالعه مقاله