انواع کاغذ و مقوا و ویژگی های آن

تورنگ / 4 شهریور 1396

انواع کاغذ و مقوا

کاغذ تحریر:

کاغذی که در ایران به‌عنوان کاغذ تحریر نامیده می‌شود. کاغذی بدون پوشش است یعنی به گونه است که اگر با جوهر هر دو طرف آن نوشته شود جوهر به سمت دیگران نفوذ نمی‌کند.

کاغذ های تحریر دارای گرماژهای مختلفی هستند از قبیل: 50-55-60-65-70-75-80-100-120 می‌باشند.

این کاغذ بیشتر مصرف چاپ و تحریر دارد و بیشتر برای چاپ انواع کتاب‌ها. مجله‌ها و سررسیدها استفاده می‌شود؛ و همچنین کاغذی که برای پرینت گرفتن استفاده می‌شود کاغذ تحریر است.

کاغذ تحریر بیشتر در کشورهای کره جنوبی، مالزی، اندونزی و چین تولید می‌شود؛ و برندهای معروف کاغذ تحریر عبارت‌اند از: سه سکه (coins3)، موریم (moorim)، تحریر (App)، قو (sinar royal)

 

کاغذ چاپ

 

مقوا و کاغذ گلاسه:

کاغذ چاپی که دارای پوشش دو رو است و همچنین دارای سنگینی و سطحی صاف و کیفیتی بالا می‌باشد را کاغذ گلاسه می‌نامند.

این نوع از کاغذ برای چاپ طرح‌های تک‌رنگ و چندرنگ دارای ویژگی جذب جوهر به‌صورت یکنواخت است و مناسب‌ترین کاغذ برای چاپ‌ می‌باشد.

کاغذهای گلاسه در گرماژهای مختلف مانند: 80-90-100-113-118-135-148-170-200-250-280-300-350 است.

مصرف‌های دیگری که از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود برای تولید انواع کارت‌ ویزیت، جلد مجلات و بیشتر در چاپخانه و انتشارات استفاده می‌شود.

برندهای معروفی که از کاغذ گلاسه می‌توان نام برد عبارت‌اند از: هانسل (Hansol)، موریم (moorim)، نیکرون (new crown)، نویا (nevia)

واردات این نوع از کاغذ هم بیشتر از کشورهای اندونزی، چین و کره جنوبی می‌باشد و کاغذ به‌صورت مات و براق و به‌صورت یکرو و دو رو است.

 

چاپ روی کاغذ گلاسه

 

کاغذهای سفید و پشت طوسی:

این نوع از مقوا از دولایه تشکیل‌ شده‌اند که با مخصوص مرطوب به یکدیگر چسبیده‌اند و دارای گرماژهای متنوع می‌باشند که یک‌طرف آن سفید و طرف دیگر آن طوسی است. استفاده این نوع از مقوا در چاپ جعبه و بسته‌بندی‌های مختلف می‌باشد.

مقواهای پشت طوسی دارای ویژگی‌های به خصوصی می‌باشند که آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

این مقواها با توجه به نوع. دارای سختی یا نرمی زیاد هستند. شفاف هستند و دارای قابلیت چاپ بالایی می‌باشند؛ که یک‌طرف آن سفید و طرف دیگر آن به رنگ طوسی است.

این نوع از کاغذهای که استفاده آن‌ها در بسته‌بندی دارو است معمولا بازیافتی بوده و با توجه به این مسئله و حساسیت آن استفاده از آن در بسته‌بندی دارویی غیرقانونی بوده؛ متأسفانه این کاغذها در بسته‌بندی‌های بستنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوایی که پشت آن کرم یا زرد رنگ می‌باشد کیفیت بالاتری نسبت به مقوای پشت طوسی دارند و در صنعت داروسازی و بسته‌بندی از آن‌ها استفاده می‌شود.

برندهای معروف این نوع از مقوا عبارت‌اند از: اسبی(white horse)، ببری(seha)، هانسول(hansol)، اژدها(shinpoong)

 

کاغذهای کرافت:

این نوع از کاغذ در تهیه و تولید کارتن‌ها و همچنین برای تولید ساک‌های تبلیغاتی و پاکت‌های آجیل و ... مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و همچنین برای بسته‌بندی سیمان‌ها از این کاغذ استفاده می‌شود.

شرکت‌های معروف این کاغذ عبارت‌اند از: دایهان(daehan)، لی اند من(lee and man) و asia paper

کاغذ های روزنامه و کاغذهای 

LWC:

کاغذهایی که برای روزنامه استفاده می‌شود کاغذهای بازیافتی هستند که از تفاله‌های چوب و با عمل مکانیکی تولید می‌شوند. این کاغذهای مقاومت کمی در برابر نور دارند و دارای نرمی و شکنندگی می‌باشند و به همین دلیل قیمت آن‌ها ارزان است.

البته ممکن است گاهی کاغذ روزنامه را از مواد اولیه و نو ترکیب کنند که دارای سفیدی بیشتری است و اجازه می‌دهد عکس‌های چاپ‌شده روی آن با وضوح بیشتر باشند.

کاغذهای روزنامه برای انجام کارهای هنری موقتی مناسب است که برای طراحی‌هایی مثل مداد شمعی و مواد زغالی و مداد گچی استفاده می‌شود. رنگ این نوع از کاغذها معمولاً فیلی رنگ می‌باشد و ممکن است به‌صورت رنگی هم تولید شود.

این کاغذها به‌صورت رول با عرض‌های 70 تا 110 سانتی‌متر و همچنین گرماژهای 60-250 تولید می‌شوند.

 

کاغذ کرافت، کاغذ کاهی

 

کاغذهای فانتزی:

این نوع از کاغذهای بیشتر برای کادو مخصوص گل و جعبه‌های هدیه و همچنین برای لوازم‌آرایشی و کتاب‌های درسی، کارت دعوت، کارت تبریک و...استفاده می‌شوند.

برندهای معروف این نوع از کاغذ فابریانو و فدریگونی هستند و معمولاً ساخت کشور چین و کره جنوبی و ایتالیا هستند.

خرید آنلاین انواع کاغذ بسته بندی

 

کاغذ کادو


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ
کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ

در صنعت کاغذ سازی خواص فیزیکی و مکانیکی در تعیین کیفیت کلی ورق نهایی بسیار مهم است.

مطالعه مقاله
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

امروزه تکنولوژی به سرعت در حال توسعه است و در این فرآیند تاثیر خود را در بسیاری از زمینه ها نشان می دهد. به طوری که...

مطالعه مقاله
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی

این دسته گل بسیار رمانتیک و زیبا است و مناسب هدیه دادن و کادو دادن در مناسب های خاص است. رنگ سفید که در این تزئین استفاده می‌شود مناسب...

مطالعه مقاله