تفاوت چاپ دیجیتال و آفست چیست؟ کدام روش بهتر و ارزان تر است؟

زینب علیجانی / 24 آبان 1399

چاپ دیجیتال و آفست چه تفاوتی دارند؟

هنگام چاپ کارت ویزیت، بروشور و دیگر ابزار بازاریابی بسیاری افراد با دوراهی انتخاب بین چاپ آفست و چاپ دیجیتال روبه‌رو می‌شوند. در بعضی مواقع طراحی و انتخاب دیزاین ممکن است ساده‌تر از انتخاب بین این دو نوع روش چاپ باشد. از بیرون ممکن است این‌طور به نظر برسد که چاپ دیجیتال و چاپ آفست نتیجه نهایی یکسانی دارند و از روش چاپ تقریباً مشابه استفاده می‌کنند اما بعد از آشنایی کامل به تفاوت‌های چاپ دیجیتال و آفست انتخاب روش چاپ برای پروژه‌هایتان بسیار راحت خواهد شد.

چاپ دیجیتال و آفست چه تفاوتی دارند؟

 

مزایا و معایب چاپ آفست و دیجیتال

برای شخصی که در این زمینه تخصصی ندارد ممکن است کیفیت چاپ یک طرح با پرینتر دیجیتال و آفست فرق چندانی نداشته باشد و حتی ممکن است برایش غیرقابل تشخیص باشد اما نگاهی دقیق‌تر به شما تفاوت‌های نتیجه نهایی را نشان خواهد داد. به‌طورکلی نکاتی که قرار است در موردش حرف بزنیم بیشتر به قیمت چاپ دیجیتال و آفست، بودجه و زمان می‌پردازد تا برتر بودن یک روش بر دیگری.

چاپ آفست چیست؟

چاپ آفست یا لیتوگرافی از یک روش قدیمی چاپ که امتحانش را پس داده است استفاده می‌کند که خروجی بالایی دارد این روش برای چاپ تبلیغات به کارهای مداوم مناسب است. به‌عنوان‌مثال، روزنامه در بسته‌های بزرگ چاپ می‌شود تا در مناطق مختلف پخش شود.

چاپ آفست چگونه کار می کند؟

چاپ آفست چگونه کار می‌کند؟

چاپ آفست در یک چاپ فشاری انجام می‌شود که در آن طرح موردنظر در یک صفحه آلومینیومی حک می‌شود و با جوهر خیس پوشانده می‌شود. رنگ‌هایی که در چاپ آفست استفاده می‌شوند به‌صورت سی‌ام‌وای‌کی (CMYK) شناخته می‌شوند. این صفحات طرح را به رول‌های پلاستیکی منتقل می‌کنند که ورقه‌های کاغذ از روی آن می‌گذرد و رنگی می‌شود. این مراحل انتقال غیرمستقیم رنگ به کاغذ را به نام چاپ آفست می‌شناسیم.

فواید چاپ آفست

 1. چاپ قابل‌اعتمادی است.
 2. کیفیت تصویر بالایی دارد.
 3. تصاویر نهایی تمیز و بدون لک هستند.
 4. رنگ‌ها با صحت بالا چاپ می‌شوند.
 5. چاپ آفست روی مواد متفاوتی قابل‌اجرا است.
 6. قیمت چاپ آفست برای پروژه‌های بزرگ کمتر می‌شود.
 7. چاپ آفست برای چاپ‌های حجم بالا مناسب است.

معایب چاپ آفست

 1. هزینه اولیه بالا
 2. زمان‌بر بودن
 3. ضرر کردن روی کارهای کوچک
 4. قابلیت تغییر طرح قبل از تمام شدن کار وجود ندارد.
 5. اگر یک مشکل پیش بیاید کل یک دسته چاپ خراب می‌شود.

چاپ دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

چاپ دیجیتال تقریباً یک ایده جدید است که تمام قدم‌های اولیه چاپ آفست را حذف کرده است. در چا دیجیتال شما می‌تواند به‌طور مستقیم طرح را روی محصول نهایی چاپ کنید.

چاپ دیجیتال هم از رنگ‌های سی‌ام‌وای‌کی (CMYK) علاوه بر رنگ‌های نارنجی، آبی و سبز در تونر و جوهر استفاده می‌کند. برای چاپ سفید، رنگ‌های متالیک و شفاف از جوهر خشک استفاده می‌شود. تصاویر توسط تونر پودری یا جوهر رنگی روی صفحه پرینت چاپ می‌شوند. تفاوت اصلی چاپ دیجیتال این است که از فایل‌های الکترونیکی به‌عنوان ورودی استفاده می‌کند. چاپ دیجیتال برای کارهای کم‌حجم که باید با سرعت انجام شوند مناسب است. چاپ دیجیتال سریع‌ترین روش برای تولید دسته‌های کوچک پرینت است مخصوصاً وقتی‌که چند ورودی یا فایل اصلی باید چاپ شوند. ازلحاظ کیفیت چاپ دیجیتال چندان فرقی با چاپ آفست ندارد.

چاپ دیجیتال چگونه کار می کند؟

 

فواید چاپ دیجیتال

 1. پرینت‌ها کاملاً مشابه
 2. چاپ بر اساس تقاضا
 3. سرعت‌بالای اتمام کار
 4. انتخابی مقرون‌به‌صرفه برای چاپ‌های کم‌حجم
 5. احتمال پایین مشکلات در چاپ رنگ

معایب چاپ دیجیتال

 1. قیمت چاپ دیجیتال برای کارهای با حجم بالا زیاد می‌شود.
 2. جوهر استاندارد چاپ دیجیتال ممکن است کاملاً با طرح هماهنگ نباشد.

چاپ دیجیتال یا چاپ آفست؟ کدام بهتر است؟

برای انتخاب بهترین روش چاپ باید سه عامل مهم را نظر گرفت.

 • زمان:

اگر زمان بسیار مهم است و باید حتماً کار در دقیقه نود انجام شود، چاپ دیجیتال انتخاب درستی است. محصول نهایی چاپ دیجیتال در عرض چند دقیقه حاضر می‌شود. اگر زمان برایتان مسئله‌ای نیست بعدازاینکه آماده‌سازی اولیه چاپ آفست انجام شد همه‌چیز خیلی سریع پیش می‌رود.

 • حجم:

برای چاپ حجم‌های بالا چاپ آفست مقرون‌به‌صرفه است؛ اما اگر داده‌ها متغییر باشند به‌عنوان‌مثال چاپ صفحات مختلف یک کتاب یا چاپ یک کارت‌پستال با اسم دریافت‌کنندگان مختلف چاپ دیجیتال برای این نوع تغییرات مناسب‌تر است.

 • قیمت:

قیمت کاملاً به حجم چاپ بستگی دارد. به علت بالا بودن هزینه آماده‌سازی چاپ آفست، چاپ دیجیتال برای چاپ‌های حجم کم مناسب‌تر است. هرچند چاپ دیجیتال در چاپ با حجم بالا با داده‌های متغییر درنهایت باعث کم شدن هزینه‌ها می‌شود.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک
نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک

چاپ سیلک که به چاپ اسکرین نیز معروف است، یک فرایند چاپی است که از شابلون‌های توری برای انتقال جوهر به سطوح مختلف استفاده می‌کند. در این روش...

مطالعه مقاله
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید

طراحی بسته ‌بندی نقش حیاتی در موفقیت تجاری یک محصول دارد و اغلب به‌عنوان "لباس" محصول در نظر گرفته می‌شود. این طراحی نه‌تنها باید محافظت از محصول...

مطالعه مقاله
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟

اختراع دستگاه چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، نقطه عطفی در تاریخ بشریت بود که به طور چشمگیری بر جهان مدرن تأثیر گذاشت. پیش‌ازاین...

مطالعه مقاله