چگونه چاپ طلاکوب انجام دهیم؟

تورنگ / 22 مهر 1398

چاپ طلاکوب چیست؟

طلاکوب یکی از مهم‌ترین مراحل چاپ می‌باشد که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ طلاکوب با توجه به تنوع بسیار بالا با توجه به رنگ‌بندی خیلی زیاد در کیفیت محصول چاپی تأثیر می‌گذارد، نوارهای طلاکوب در عرض‌های 75 سانتی و یا 64 سانتی با طول متراژ رولی 24000 هزار متری و یا 2000 متری در بازار یافت می‌شود، معمولاً از طلاکوب جهت کار چاپی بیشتر برای زیبا شدن محصول استفاده می‌شود و دیگر ویژگی طلاکوب این است که برای جلوگیری از کپی آرم یا لوگو مخصوص برندی از طلاکوب استفاده می‌شود.

چاپ های کلیشه ای که در چاپ طلاکوب استفاده می‌شود از نظر ساختاری با کلیشه های مورد استفاده در سایر چاپ های لترپرس تفاوتی ندارند. تنها تفاوت کلیشه های مورد استفاده در چاپ طلاکوب داغ بودن آنهاست. چاپ طلاکوب را نمی‌توان با هیچ یک از سیستم های چاپ دیگر انجام داد. به همین دلیل هنوز هم با اضافه کردن موارد کوچک به دستگاه های چاپ لترپرس، چاپ داغ طلاکوب انجام می‌شود. چاپ داغ طلاکوب اغلب برای تزئین کردن چاپ، ارزش افزودن به چاپ و جذابیت ظاهری بیشتراستفاده می‌شود.

 انواع چاپ طلاکوب

 امروزه چهار نوع چاپ طلاکوب وجود دارد:

  •  چاپ طلاکوب رنگدانه
  •  چاپ طلاکوب طرح دار
  •  چاپ طلاکوب هولوگرام
  •  طلاکاری فلزی

 ما به عنوان شرکت تورنگ چاپ خوشحال خواهیم شد که شما را از نظر "مشاهده برند" که مهمترین عامل متمایز کننده شما از رقبایتان است، جلو ببریم و در این تفاوت که ایجاد خواهید کرد در کنار شما باشیم.
چاپ طلاکوب که در صنعت چاپ زیاد استفاده می‌شود، محصول چاپ شده را زنده تر و درخشان تر نشان می‌دهد. چاپ طلاکوب را می‌توان در کارت ویزیت، جعبه، بروشور، کاتالوگ و بسیاری از زمینه های دیگر مشاهده کرد.

کارت ویزیت با چاپ طلاکوب برای کسانی طراحی شده است که از معمولی بودن و تکراری بودن در زندگی اجتناب می کنند و می‌خواهند تفاوت خود را نشان دهند. چاپ طلا کوب قطعا باعث زیبا تر شدن و درخشیدن محصولات چاپی می‌شود. شما می‌توانید کارت ویزیتی که همیشه می خواستید را با ساختار و بافت درخشان، زرق و برق دار و چشم نواز سفارش دهید. شما می‌توانید با انجام چاپ طلاکوب روی قسمت‌هایی که می‌خواهید بیشتر دیده شوند باعث بیشتر مطرح شدن طرح خود شوید.

چاپ طلاکوب روی زمینه تیره می تواند در برجسته کردن طرح شما مفید تر باشد. چرا که چون کل زمینه را نمی توان طلاکاری کرد.
 نحوه قرارگیری لوگوی شما با چاپ طلاکوب بسیار مهم است. همچنین باید اندازه آن را در ابعاد ایده آل نگه دارید. در غیر این صورت ممکن است با تصویر نه چندان جالبی مواجه شوید. استفاده از چاپ طلاکوب فقط در قسمت هایی که فکر می‌کنید چشمگیر هستند تاثیر گذار است.

طلاکوب

 

مراحل طلاکوب

طلاکوب به شیوه اعمال ورق‌های متالایز یا همان ورق طلا معروف شده‌اند است، طلاکوب به شیوه‌های متفاوتی دارد ولی عموماً نتیجه کار با کمی تفاوت در جزئیات بسیار شبیه به هم است. طلاکوب به دودسته طلاکوب گرم و طلاکوب سرد انجام می‌شود، در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه‌ی طلا از روی فیلم پلی‌استر بر روی کار استفاده می‌گردد، اما در طلاکوب سرد پس از اعمال، چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقاً همان طرحی باشد که می‌خواهیم طلاکوب شود) ورق طلاکوب بر روی آن چسبیده و قسمت‌های دارای چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت‌هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی‌گیرد.

ورق طلا

چاپ طلاکوب بر روی سطوحی مانند پلاستیک، فوم، یوف، چرم، کاغذ، مقوا به‌صورت طلاکوب، نقره‌کوب، مشکی کوب و یا رنگی کوب انجام می‌پذیرد که رنگ‌ها با استفاده از حرارت و لایه رنگی روی جنس موردنظر می‌نشیند و متناسب با نوع سطح از کلیشه‌های 1/5 تا 3 میلی‌متری استفاده می‌شود. از این نوع چاپ می‌توان در ساک دستی کاغذی یا مقوایی، جلد کتاب، پوستر و هدایای تبلیغاتی استفاده نمود و به‌وسیله دستگاه‌های طلاکوب دستی و ماشین‌های چاپ طلاکوب انجام می‌پذیرد. دستگاه طلاکوب دیجیتال نیز وجود دارد که نیاز به کلیشه ندارد و طرح و متن را با هر فونت و سایزی که دارید در کمترین زمان با بهترین کیفیت می‌توان چاپ نمود.

ابعاد چاپ طلاکوب و نقره‌کوب می‌تواند از سایزهای کوچک تا سایزهای بزرگ (100*70) باشد. قیمت چاپ طلاکوب با توجه به سایز کاری که طلاکوب می‌شود و نوع جنس و تعداد کار محاسبه می‌شود.

نکاتی برای درک بهتر شیوه‌های اعمال طلاکوب و امباس

امروزه طلاکوب به رنگ‌های بسیار زیادی وجود دارد که اصطلاحاً به آن‌ها تمپلات رنگی گویند، البته ورق‌های طلای طرح دار و هولوگرامی نیز در بازار وجود دارد.

امباس یا برجسته‌کاری بسته به نوع جنسی که می‌خواهیم برجسته شود متفاوت است، اگر چرم طبیعی، چرم مصنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و... که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار است استفاده‌شده باشد باید از شیوه‌ی حرارتی استفاده گردد، اگر جنسی که می‌خواهیم امباس روی آن اعمال گردد، کاغذ، مقوا و یا هر جنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد به شیوه سرد با ماشین‌آلات لترپرس و ملخی و... انجام می‌پذیرد.

امروزه امباس به‌صورت رول نیز بر روی توپ کاغذ صورت می‌گیرد.

در شیوه طلاکوب سرد شما برجستگی بر روی کار احساس نمی‌کنید، چراکه فشار به‌صورت یکدست، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال می‌گردد.

چاپ طلاکوب

در شیوه طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر روی کار اعمال می‌گردد، یعنی به‌صورت موضعی درنتیجه قسمت‌هایی که صلا اعمال می‌گردد دچار کمی برجستگی می‌گردد که این برجستگی ناگزیر است. در طلاکوب سرد باید یک‌لایه پوشش داشته باشد که چسب اعمال‌شده جذب کاغذ نگردد، چراکه در آن صورت طلا به روی کار اعمال نمی‌گردد. صلای سرد بااینکه قیمت پایین‌تری دارد اما به علت کیفیت پایین‌تر نسبت به صلای گرم از استقبال کمتری برخوردار بوده است.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)
باورجانی ،

درود بر شما ، خدا قوت خیلی هم عالی . . . فقط یه سوال ، چون منابع خوبی در مورد طلاکاری سرد پیدا نکردم و همچنین مراکز فروش و هزینه های آنها ، در این زمینه امکان راهنمایی و مشاوره دارید . سپاس 09123100673


در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی
ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

در این مقاله ایده های جذاب و کاربردی برای بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی به همراه نکات آموزشی در بسته بندی و ارسال آن را توضیح دادیم.

مطالعه مقاله
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون

شما با استفاده از کاغذ رنگی گل فروشی، سلفون، نایلون و پاکت می‌توانید ظاهر گل و گلدان و دسته گل خود را جذاب کنید.

مطالعه مقاله
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب

بسته بندی کاغذی کرافت یک روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب است که در سراسر جهان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

مطالعه مقاله