چگونه بسته بندی محصولات خود را خاص طراحی کنیم؟

تورنگ / 11 بهمن 1396

هر وقت به سوپرمارکت، پاساژ‌، بازار یا هر جایی بروید که چیزی در آن فروخته می‌شود همیشه محصولات را در یک جعبه، بسته یا چیزی شبیه به این می‌بینید. بسته‌بندی محصولات در اندازه‌ها، شکل و رنگ‌های متنوع انجام می‌شود. غالباً افراد بسته‌بندی را مرتبط با حفاظت، نگهداری و انتقال آسان اجناس می‌دانند اما نقش بسته‌بندی فراتر از این‌هاست و می‌تواند در فروش و معرفی محصول نقش اساسی بازی کند؛ رضایت یا عدم رضایت خریداران را در پی داشته باشد یا حتی مانع سالم رسیدن آن به دست مصرف‌کننده شود.

بسته بندی محصولات

 

این روزها مصرف‌کنندگان می‌خواهند با نگاه کردن به بسته‌بندی یک کالا دریابند که با خرید این محصول چه چیزی عایدشان خواهد شد، از ارزش غذایی محصول گرفته تا تأثیراتی که بسته‌بندی آن بر روی محیط‌زیست خواهد داشت. به‌علاوه این اطلاعات باید خیلی سریع در اختیارشان قرار گیرد تا مبادا در زندگی پرمشغله‌شان خللی ایجاد شود.

اگر شما تولیدکننده و یا فروشنده‌ی انحصاری یک محصول باشید حتماً یکی از دغدغه‌های اصلی کسب‌وکارتان در وهله‌ی اول شناساندن برند خود به مخاطب و پس از آن جلب‌توجه و رضایت مشتری و به طبع آن فروش بیشتر است.

بهترین پیشنهادی که برای شما در نظر گرفته می‌شود طراحی جذاب و حرفه‌ای بسته‌بندی محصولات خود برای ارائه آن به بازار در جهت ارتقاء آگاهی مخاطب از نام تجاری شماست. معمولاً انسان به‌طور ذاتی طرفدار تنوع و زیبایی بوده و از طرح‌های ساده، تکراری و قدیمی خیلی زود خسته می‌شود و به دنبال طرح‌های خلاق و جدید است؛ بنابراین هرچه طراحی بسته‌بندی‌هایی که برای ارائه محصول در نظر می‌گیرید خلاقانه‌تر باشد قطعاً توجه بیشتری جلب کرده و مدت‌زمان بیشتری در ذهن مخاطب شما می‌ماند. برای داشتن طرح‌های امروزی و مدرن که به جلب‌توجه مخاطب کمک بسیار زیادی می‌کند باید از طراحان زبده و حرفه‌ای در این کار کمک بگیرید تا با استفاده از تکنیک‌های طراحی، بسته‌بندی چشم‌نواز و منحصربه‌فردی را برای شما طراحی و اجرا کنند.

متخصصان طراحی با استفاده از دانش ترکیب رنگ‌ها و خلاقیتی که در طراحی بکار می‌برند تعدادی از مشتریان بالقوه شما را جذب می‌کنند. این موضوع به‌قدری در طراحی بسته‌بندی حیاتی است که حتی انتخاب یک رنگ نامناسب ممکن است به‌کلی ظاهر بسته‌بندی محصول شما را خراب کند. همچنین طراحان حرفه‌ای درزمینهٔ طراحی بسته‌بندی محصولات با در نظر گرفتن رضایت و راحتی مشتری بسته‌بندی کالا را به صورتی طراحی می‌کنند که به‌راحتی قابل‌حمل باشد.

طراحی بسته بندی

پس از طراحی بسته‌بندی، زمانی که طرح انتخابی شما برای چاپ فرستاده می‌شود موضوع مهم کیفیت چاپ و تداوم رنگ می‌باشد. اگر شما بهترین و زیباترین طرح را هم داشته باشید اما هنگام چاپ روی جنس نامرغوب یا با کیفیت پایین چاپ شود هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس از قبل از هر چیز باید از نوع چاپ، متریال و کیفیت چاپ مطمئن شوید.

راه‌هایی برای داشتن بسته‌بندی ایده آل و مشتری‌پسند را با هم بررسی می‌کنیم:

خواندن برچسب‌ها باید راحت باشد

برچسب محصول باید خوانا و واضح باشد. بیشتر مشتریان اطلاعات مربوط به محصول را که روی بسته درج می‌شود می‌خوانند تا بدانند چه می‌خرند و اینکه آیا این همان محصول مناسب آن‌هاست یا نه. نوع قلم و سایز انتخابی برای نوشته‌های روی برچسبِ محصول باید به‌آسانی خوانده شود. گاهی برچسب در بسته‌بندی محصولات آن‌قدر ریز نوشته شده که خواندنش را برای مشتری سخت می‌کند. این اشتباه را مرتکب نشوید.

طراحی بسته بندی

افراد حتماً برای داشتن یک انتخاب هوشمندانه پیش از خرید این بخش را می‌خوانند. برخی مصرف‌کنندگان حتی اقلام مختلف را با هم مقایسه می‌کنند. پس اگر بسته‌بندی محصول شما خواناتر باشد و ویژگی‌های محصول نیز نظر خریداران را جلب کند آن‌ها به سراغ محصول دیگری نمی‌روند و همان را می‌خرند. خریداران برای خواندن برچسب تمام محصولات وقت ندارند به‌خصوص آن‌هایی که ریز چاپ شده باشند.

شفاف‌تر کردن بسته‌بندی مواد غذایی و آشامیدنی

قطعاً منظور ما بسته‌بندی‌های دریچه دار نیست اما باید درک کنید که مردم می‌خواهند بدانند مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنند، چگونه تهیه و تولیدشده‌اند. مصرف‌کنندگان در پی بسته‌بندی‌هایی فاقد پلاستیک هستند تا نه برای مواد غذایی و خودشان ضرر داشته باشد نه محیط‌زیست.

 

بسته بندی شفاف

 

واضح و مشخص بودن ارزش غذایی محصولات بر روی بسته‌بندی بسیار حائز اهمیت می‌باشد اما مهم‌تر از آن شفاف بودن بسته‌بندی دربرگیرنده مواد غذایی است.

حفظ و نگهداری محیط‌زیست

در این دوران مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگری به محیط‌زیست بها می‌دهند و با تمام توان می‌کوشند تا اثر نامطلوب کمتری بر روی محیط‌زیست داشته باشند. شما می‌توانید ارتباطی مستحکم و پایدار با مصرف‌کنندگان حامی محیط‌زیست بنیان نهید، به‌شرط آن‌که یک بسته‌بندی جدید و دوستدار محیط زیست داشته باشید، در این صورت آن‌ها حاضرند محصولات شما را بخرند حتی اگر کالای شما کمی از سایر رقبا گران‌تر باشد.

راحتی بیشتر مصرف‌کننده

روز به روز بر شمار بسته‌بندی‌هایی که می‌توان آسان و بی‌دردسر بازشان کرد، اضافه می‌شود.

بسته بندی قابل خوردن

به همین خاطر است که مردم بیشتر طرفدار بطری‌های آب و نوشیدنی هستند تا قوطی‌هایی که باز کردنشان خالی از زحمت نیست؛ اما برخی از تولیدکنندگان با عرضه بسته‌بندی‌های قابل‌خوردن حد و مرزهای این صنعت را جابجا کرده و بدون آن‌که راحتی حمل بسته‌بندی را قربانی کنند، آسیب واردشده به محیط‌زیست را به حداقل می‌رسانند.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک
نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک

چاپ سیلک که به چاپ اسکرین نیز معروف است، یک فرایند چاپی است که از شابلون‌های توری برای انتقال جوهر به سطوح مختلف استفاده می‌کند. در این روش...

مطالعه مقاله
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید

طراحی بسته ‌بندی نقش حیاتی در موفقیت تجاری یک محصول دارد و اغلب به‌عنوان "لباس" محصول در نظر گرفته می‌شود. این طراحی نه‌تنها باید محافظت از محصول...

مطالعه مقاله
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟

اختراع دستگاه چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، نقطه عطفی در تاریخ بشریت بود که به طور چشمگیری بر جهان مدرن تأثیر گذاشت. پیش‌ازاین...

مطالعه مقاله