پنج نکته‌ی مهم در طراحی راهبرد محصولات تبلیغاتی چاپی

تورنگ / 29 خرداد 1397

حرف ما در اینجا با مالکان کسب‌و‌کار است که می‌خواهند محصولات چاپی تبلیغاتی را برای توسعه‌ی درآمدزایی خود بکار بگیرند، ولی اغلب نمی‌دانند دقیقاً باید چه‌کاری کنند. این کار هم مانند هر سرمایه‌گذاری دیگر کسب‌و‌کارتان باید درست صورت بگیرد تا در رشد سودآوری‌تان نتیجه‌بخش باشد؛ اما یک محصول چاپی تبلیغاتی درست چه خصوصیاتی دارد؟

1. مخاطب
همیشه باید طرف صحبت خود را بشناسید. هدف تبلیغات امروزی ایجاد تعامل با مخاطبانی است که می‌توانند مشتریان بالقوه‌ای برای کسب‌و‌کارتان هم باشند. پس شناخت و کسب آگاهی از اینکه مخاطبانتان چه کسانی هستند و چه چیزهایی آن‌ها را به ایجاد تعامل یا واکنش به تبلیغاتتان وامی‌دارد، بهترین نقطه برای شروع به طراحی تبلیغات کارآمد محسوب می‌شوند. بجای تبلیغات بی‌هدف بهتر است متناسب با خصوصیات مخاطبان هدفتان برنامه‌ریزی کنید.

طراحی و چاپ

2. هدف/مقصود
قصد دارید با این محصول تبلیغی خود چه‌کاری کنید؟ مخاطبان خود را به وب‌سایت هدایت کنید، به سمت خرید سوق دهید یا تجربه‌ای خاص و مؤثر را ایجاد کنید؟ این امر به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چه نوع ابزار تبلیغاتی مناسب کارتان است و بهترین روش دستیابی به مخاطبانتان کدام است؟ به قول جیمز راند ولف آدامز، «رایج‌ترین مسئله‌ی تبلیغات این است که زیادی بر تأثیرگذاری روی مردم تلاش می‌کند». 

  
3. طراحی مواردی چون رنگ، فونت، گرافیک و صفحه‌بندی

اگر چشم تیزبین یک طراح گرافیک را ندارید یا شانس بهره‌مندی از یک کارمند طراح در کسب‌وکارتان را ندارید، حالا بهترین زمان برای استخدام یک طراح گرافیک خوب است. طراح گرافیک می‌تواند چهره‌ی کسب‌وکارتان را شکل دهد و می‌تواند برند و اهدافتان را در طرحی بگنجاند که برای مخاطبانتان جذابیت و گیرایی داشته باشد. اگر فکر می‌کنید رنگ و طرح گرافیکی اموری ساده هستند، سخت در اشتباه هستید. طراحی گرافیکی خوب می‌تواند شما را متمایز و خاص جلوه دهد. حتماً روی آن سرمایه‌گذاری کنید. البته بسیاری از شرکت‌های چاپی همچنین خدمات طراحی را در بخش پیشاچاپی ارائه می‌دهند که این ویژگی‌ را دارند که متناسب با تجهیزات چاپی خود طراحی می‌کنند و به‌این ترتیب از حداکثر بهره‌وری تجهیزات چاپی خود برای تولید عالی‌ترین خروجی چاپی ممکن استفاده نمایند.


4. متریال
متریالی که طرح تبلیغی روی آن چاپ می‌شود، به‌نوبه‌ی خود می‌تواند در جلب‌توجه مخاطب مؤثر باشد. باید تصمیم بگیرید که بهترین و تأثیرگذارترین متریال برای طرح گرافیکی خود کاغذ، وینیل بنر، اکریلیک یا غیره است. با چه وزنی؟ چه رنگی؟ متریال چاپ باید بهترین خروجی چاپی را ارائه دهد و همچنین در تجربه‌ی مخاطب از برندتان تأثیرگذار باشد، اگر در مورد متریال مناسب محصول تبلیغاتی‌ مردد هستید، از شرکت چاپی مشورت و نمونه کارهای مختلف بخواهید.

چاپ و تبلیغات

5. دعوت به اقدام مشخص

اکثر کسب‌وکارها دعوت به اقدام مشخص را چیزی شبیه به شعار مسخره‌ای می‌دانند که با جوکی همراه می‌شوند، اما این کار هیچ حاصلی ندارد. جمله‌ای که در تبلیغات مخاطبان را به انجام کار خاصی دعوت می‌کند، باید از مشوق و انگیزه‌ای مانند تخفیف ویژه در مهلت زمانی محدود برای خرید بهره بگیرد که مخاطبان را به بقیه‌ی ماجرا بکشاند. هرچه مشوق و انگیزه‌ی دعوت به اقدامتان وسوسه‌برانگیز تر باشد، نتیجه‌ی بهتری از تبلیغات خود به دست خواهید آورد. حتماً در تبلیغات خود متناسب با هدفتان از جمله‌ای خوش‌ساختی برای دعوت مخاطبان به اقدام خاص استفاده کنید.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

چالش ‌های بسته‌ بندی در صنعت خرده ‌فروشی آنلاین
چالش ‌های بسته‌ بندی در صنعت خرده ‌فروشی آنلاین

در صنعت خرده‌ فروشی آنلاین، بسته‌بندی نقشی حیاتی فراتر از صرف حمل‌ونقل ایمن محصولات ایفا می‌کند. بسته‌بندی اولین نقطه تماس فیزیکی بین مشتری و برند است و...

مطالعه مقاله
ایده بسته بندی پیراشکی
ایده بسته بندی پیراشکی

بسته بندی پیراشکی به عنوان یک مرحله مهم در تولید و توزیع آن مطرح است. این بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که پیراشکی‌ها از خرابی و آسیب‌های خارجی محافظت شوند و کیفیت آن‌ها حفظ شود.

مطالعه مقاله
ایده بسته بندی اقتصادی و خلاقانه برای لوازم التحریر
ایده بسته بندی اقتصادی و خلاقانه برای لوازم التحریر

بسته‌ بندی لوازم التحریر نقش مهمی در جذب مشتری و تقویت برند دارد. در این مقاله، به ارائه ایده‌های خلاقانه و جامع برای بسته‌بندی لوازم التحریر می‌پردازیم که...

مطالعه مقاله