کاغذ تیشو را بهتر بشناسیم!

تورنگ / 12 تیر 1397

کاغذ تیشو چیست؟

یکی از کاغذ هایی که هم استفاده زیادی دارد و هم در صنعت بازیافت قابل استفاده است، کاغذ تیشو است. برای این که کاغذ تیشو را بهتر بشناسیم، در این مقاله به کاربرد ها و انواع آن می پردازیم.

کاغذ تیشو یک کاغذ بسیار سبک است که ویژگی های منحصر به فردی مانند قدرت جذب، کشش در ظاهر، اندازه و حجم مشخص و لطافت بالا دارد. این کاغذ از خمیر چوب و یا خمیر کاغذ بازیافت تولید می‌شود.

تیشو دستمال کاغذی است که از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا رنگ های دیگر باشد. دستمال کاغذی از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد. این محصول باید کرپ شده باشد منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح کاغذ است که هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می‌شود، به طوری که هنگام پاک کردن دست خیس بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خیس پودر شود، حتما مواد شیمیایی زیادی در آن به کار برده شده است، همچنین فاقد پرز، الیاف کلوخه شده، سوراخ، لکه و سایر اجسام خارجی باشد.

کاغذ تیشو کاغذی ست با بافت بسیار ساده و بسیار سبک و این کاغذ با بازیافت خمیر کاغذ تهیه می‌شود.

خواص کلیدی کاغذ تیشو جذب، وزن پایه، ضخامت، حجم (حجم خاص)، روشنایی، کشش، ظاهر و راحتی از خصوصیات کاغذ تیشو می‌باشد.

کاغذ تیشو بر روی یک ماشین کاغذ ساخته شده است که دارای یک سیلندر خشک با بخار گرم (خشک کن یانکی) با یک کاپوت هوای داغ است. مواد خام تولید کاغذ تیشو خمیر کاغذ است وسیلندر Yankee با چسب برای اسپری کردن چوب کاغذ استفاده می‌شود.

 

کاغذ تیشو

کرپینگ توسط تیغه Yankee انجام می‌شود که کاغذ خشک را از سطح سیلندر پاک می‌کند. و توسط قدرت چسب کنترل می‌شود. کاغذ بافت بهداشتی معمولا برای بافت صورت  استفاده می‌شود، دستمال سفره، حمام و ......

کاغذ تیشو برای اهداف بهداشتی برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما همانطور که امروز می دانیم، قبل از اواسط دهه 1940 در ایالات متحده تولید نشده بود.

بافت صورت (دستمال کاغذی) اشاره به یک طبقه از کاغذ نرم، جذب، یکبار مصرف است که مناسب برای استفاده شخصی است.

این اصطلاح معمولا برای اشاره به نوع بافت چهره که معمولا در جعبه ها فروخته می‌شود مورد استفاده قرار می گیرد، (از این جهت بافت چهره گفته می‌شود که بیشتر استفاده این کاغذ برای مصارف خانگی و شخصی می باشد) گرچه ممکن است به انواع دیگر بافت های صورت، از جمله دستمال و دستمال مرطوب اشاره شود. اولین دستمال بافت در دهه 1920 معرفی شد. رول کاغذ توالت از اواخر قرن نوزدهم در دسترس است. بیشترین کاربرد جذب آب با فرآیند خشک کردن هوا تولید می‌شود. در سال 1924، بافت چهره ای که امروزه شناخته می‌شود، توسط Kimberly-Clark به عنوان Kleenex معرفی شد. این به عنوان وسیله ای برای حذف کرم سرد اختراع شد.

کاغذ تیشو

کارخانه های تولید خمیر کاغذ: خمیر کاغذ بعنوان ماده اولیه اصلی صنعت کاغذ از سه منبع چوبی، غیرچوبی و کاغذ و مقواهای باطله قابل استفاده است و بخش قابل ملاحظه ای از خمیر مورد نیاز کارخانجات کاغذسازی از خمیرهای حاصل از کاغذهای باطله یا اصطلاحاً آخال تامین می‌شود.

پیش بینی می‌شود که تولید و مصرف کاغذ بافت به دلیل عوامل رشد مانند شهرنشینی، افزایش درآمدهای قابل مصرف و هزینه های مصرف کننده ادامه یابد. در سال 2015، بازار جهانی کاغذ بافت در سالانه در حدود 8-9 درصد رشد می‌کند (چین، در حال حاضر 40 درصد از بازار جهانی) و 2-3 درصد (اروپا) است.

حوله های کاغذی دومین کاربرد بزرگ برای کاغذ بافت در بخش مصرف کننده می‌باشد. این نوع کاغذ معمولا وزن پایه 20 تا 24 گرم در متر مربع دارد. به طور معمول چنین حوله کاغذی دو لایه است. این نوع از بافت را می‌توان از پالپ 100٪ شیمیایی تا 100٪ فیبر قابل بازیافت یا ترکیبی از دو نوع ساخته شده است. به طور معمول، برخی از خمیرهای فیبر شیمیایی بلند برای بهبود قدرت گنجانده شده است.

این کاغذها حاوی مقادیر زیاد NBSK و CTMP هستند. این یک کاغذ بزرگ با استحکام کششی قوی و ظرفیت نگه داشت آب مناسب است. روند TAD در مقایسه با خشک کردن کاغذ معمولی، حدود دو برابر انرژی مصرف می‌کند.

تولید کاغذ تیشو

این کاغذ در یک ماشین کاغذ سازی که سیلندر بسیار بزرگ گرمایشی دارد تولید می‌شود. ماده اصلی که در تولید این کاغذ استفاده می‌شود، خمیر کاغذ است و برش به وسیله یک تیغ روی سیلندر انجام می‌شود. این کاغذ گرماژ بین 18 تا 22 گرم دارد و مصارف پزشکی و آرایشی بهداشتی دارد. این کاغذ در دو نوع سفید و رنگی تولید می‌شود.

انواع کاغذ تیشو

کاغذ تیشو بهداشتی

این کاغذ قرن هاست که برای مصارف بهداشتی استفاده می‌شود و در سرویس بهداشتی ها به عنوان حوله یا دستمال مورد استفاده قرار می گیرد. دستمال هایی که قدرت جذب بالایی دارند و بسیار سبک هستند. دستمال کاغذی های جیبی، دستمال کاغذی های صورت، دستمال سفره و کاغذهای توالت از این دست هستند.

کاغذ تیشو حوله ای

دستمال کاغذی های حوله ای پر کاربرد که می‌توانند صد در صد قابل بازیافت باشند و برای بهبود ترکیبات استفاده شده در آن، از فیبر های بلند خمیر شیمیایی هم استفاده می‌کنند.

کاغذ تیشو بسته بندی

کاغذ های شفاف و نازک که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود و بسیار پر کاربرد است.

کاغذ تیشو

ویژگی های کاغذ تیشو

بعد از خیس شدن پودر و ریز ریز نمی‌شود.

بوی نامطبوع ندارد.

معمولا از خمیر الیاف سلولزی که طبیعی هستند و برای محیط زیست ضرر ندارند ساخته می‌شود.

استحکام مناسب در عین سبک و نازک بودن دارند.

میزان جذب آب بالایی دارند و پس از استفاده بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، دوباره به حالت اولیه خود بر می گردند.

تیشو

اثرات محیط زیستی

از آن جایی که این کاغذ خاصیت بازیافتی دارد، دوست دار محیط زیست است و بسیاری از محصولاتی که از کاغذ تیشو ساخته می‌شوند، از الیاف طبیعی سلولزی هستند و چون از مواد شیمیایی تولید نمی‌شوند، برای محیط زیست اثرات بهتری دارند. اما مصرف این مواد در کشور ما نسبت به سایر کشورها بسیار بالاست و باید در استفاده از آن‌ها صرفه جویی کرد.

در پایان این نکته را یادآور می‌شویم که هر چند این کاغذ ها سبک و نرم هستند و قابلیت جذب بالا و قیمت پایینی دارند، اما به هر حال مصرف بالای آن‌ها می‌تواند اثرات سوء روی محیط زیست داشته باشد و به آن آسیب برساند.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)
مهندس هادی حسین زاده ثانی،

تیشوبرای دلسی میخوام لطفایه شماره تماس بفرستین.09351128337


در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)
مدیر سایت،

سلام هادی عزیز. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

پری،

کجا میتونیم بخریم اخه من هر چی گشتم پیدا نکردم


در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ
کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ

کاغذ ورق نازکی است که معمولاً از خمیر سلولزی مشتق از چوب و سایر مواد لیگنوسلولوزیک مانند پنبه، برنج یا کاه گندم برای مقاصد نوشتن، چاپ و بسته‌بندی تولید می‌شود. در این مقاله فرایند تولید کاغذ را توضیح خواهیم داد.

مطالعه مقاله
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

امروزه تکنولوژی به سرعت در حال توسعه است و در این فرآیند تاثیر خود را در بسیاری از زمینه ها نشان می دهد. به طوری که...

مطالعه مقاله
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی

این دسته گل بسیار رمانتیک و زیبا است و مناسب هدیه دادن و کادو دادن در مناسب های خاص است. رنگ سفید که در این تزئین استفاده می‌شود مناسب...

مطالعه مقاله