کاغذ و کاغذ کتد

تورنگ / 1 آبان 1397

کاغَذ مادّه‌ای است پهن و نازک که از فشردن الیاف و موادی مانند ترکیب فیبر و سلولز ، که از چوب گرفته میشود تولید میگردد و با خشک کردن چوب و قراردادن روی یک سطح قابل انعطاف ایجاد میگردد و از آن بیش‌تر برای نوشتن و نقاشی پرینت بسته بندی تمیز کردن  و دکور کردن و آرایش درونی ساختمان، صافی‌های صنعتی و پژوهشی و کارهای دیگر نیز بهره می‌گیرند. اولین بارکاغذ در قرن دوم میلادی در چین تولید شد. یکی از انواع کاغذ ها کاغذ کتد است که به معنای پوشش داده شده میباشد.

کاغذ کتد نوعی از کاغذ شبیه به مقوا است که سطح آن با پوششِ خاصِ مناسب برای ‏جوهرهای پایه آب روکش شده است. به دلیل قابلیت جذبِ رنگ بالا، این کاغذ برای چاپ نقوش و طرح ‏های رنگی و تصاویر نقاشی مناسب است. کاغذ کتد دردو مدل مختلف وجود دارد: کاغذ بدون چوب و کاغذ مکانیکی که به wood free و mechanical معروف است. کاغذ بدون چوب از چوب ساخته می‌شود ولی فقط شامل چوب نیست. چوب به صورت شیمیایی برای انتشار ماده ای به نام لینجین خمیر کاغذ را تولید میکند که سلولز خالص می‌باشد.

کاغذ کتد

لینجین چسبی ضروری برای نگهداری فیبر سلولز است رنگ تیره ای دارد و کاغذ را تیره می‌کند ولی به کاغذ کشش نمیدهد و سبب می‌شود که کاغذ کمی روشن تر باشد. کاغذ کتد مکانیکی با سیستم مکانیکی تولید میشود لینجین به طور کامل باقی میماند. کاغذ کتد، در وزن‌های 100، 120، 140، 160، 170 و 180 موجود می‌باشد که به دو دسته ‏سبک و سنگین تقسیم می‌شود؛ تا وزن 140 گرم کاغذ کتد سبک و بالای 140 گرم کاغذ کتد ‏سنگین است.‏ از این کاغذ برای تبلیغات کتاب ها مجلات و یا گزارشات سالیانه استفاده می‌شود وهم چنین در چاپ افست هم کاربرد دارد. رنگبندی تصاویر ‏روی این نوع  کاغذ جلوه ای درخشان دارد. این نوع کاغذ، در شرایط معمول فضای داخلی‏ و کاربری طولانی مدت کاملا مناسب است.‏

اين كاغذ با دارا بودن مرغوب ترين كتينگ در سطح خود اين امكان را در مصرف كننده مي دهد كه تصوير دلخواه خود را با حداكثر كيفيت چاپ كرده و همچنين با توجه به بالا ترين كيفيت چسب استفاده شده در اين كاغذ اين امكان را فراهم كرده كه پس چسبانده شدن به سطح مورد نظر بيشترين مقاومت را داشته باشد همچنين نسبت به رطوبت محيط و دست مرطوب حداكثر مقاومت را دارا می‌باشد. کاغذ کتد کاغذی است که از ترکیب مواد پلیمری تولید می‌شود و دارای کیفیت خاصی در تولید می‌باشد.

 

کاغذ کتد

این نوع کاغذ مشخصه خاصی نیز دارد مثل:وزن سطح چسب و نرم بودن ودرصد جذب جوهر مواد کائولینت کربنات کلسیم و تالک که نوعی سیلیکون هستند که با ترکیبات شمیایی ترکیب شده و از مهم ترین مواد تولیدی برای کاغذ کتد می‌باشند و هم چنین ای کاغذ برای بسته بندی و مجلات استفاده می‌شود. از این کاغذ برای تبلیغات کتاب ها مجلات و یا گزارشات سالیانه استفاده می‌شود گرماژ نرمال این کاغذ بین GM170-90 و شفافیت آن بین 96% تا 80 است و بیش از 90% پالپ شیمیایی است. رنگدانه کلی این کاغذ بین رینج 30 تا 45% می‌باشد و کربنات کلسیم و خاک رس در تولید کاغذ کتد نقش به سزایی دارد. معمولا درجه پوشش پایین تر از حد استاندارد یا WFC=3-14GM و گرماژ و رنگدانه کمتر از 55-135 GM و 20-35% دارد.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ
کاغذ سازی | تولید کاغذ | تولیدی کاغذ

کاغذ ورق نازکی است که معمولاً از خمیر سلولزی مشتق از چوب و سایر مواد لیگنوسلولوزیک مانند پنبه، برنج یا کاه گندم برای مقاصد نوشتن، چاپ و بسته‌بندی تولید می‌شود. در این مقاله فرایند تولید کاغذ را توضیح خواهیم داد.

مطالعه مقاله
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟
لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

امروزه تکنولوژی به سرعت در حال توسعه است و در این فرآیند تاثیر خود را در بسیاری از زمینه ها نشان می دهد. به طوری که...

مطالعه مقاله
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی
آموزش ساخت دسته گل با کاغذ مومی

این دسته گل بسیار رمانتیک و زیبا است و مناسب هدیه دادن و کادو دادن در مناسب های خاص است. رنگ سفید که در این تزئین استفاده می‌شود مناسب...

مطالعه مقاله