ترام در صنعت چاپ

تورنگ / 21 آذر 1397

یکی از عنصر های مهم در صنعت چاپ ترام است. زمانی که شما تصمیم دارید یک تصویر را به رنگ خاکستری یا به صورت رنگی چاپ کنید، نیاز به ترام دارید تا رنگ های به درستی در کنار هم قرار گیرند. اما ترام چیست؟ نقطه‌ های ریزی که روی فیلم لیتوگرافی زینک یا یک سطح چاپ شده ایجاد می‌شوند و از تراکم یا شدت آن ها، سایه روشن‌های تصویر شکل می‌گیرد ترام می‌گویند. ترام یک جزء از چاپ است و باعث وضوح تصویر می‌شود. ترام در چاپ مانند تار و پود در پارچه یا قالی هستند و باعث می‌شوند تصویر به وضوح برسد و به نمایش دربیاید. اگر شما یک تصویر را ببینید از نقاط کوچکی تشکیل شده اند و این نقاط کوچک در یک فاصله مشخص و در یک ساختار شبکه ای مانند قرار می‌گیرند که به آن شبکه ترام می‌گویند.

ترام در چاپ

برای این که شما اشکالات چاپی و خرابی ها را تشخیص دهید، باید ترام را بشناسید. ترام دو نوع دارد:

کاربرد ترام

ترام باعث بالا رفتن کیفیت چاپ می‌شود. مثلا شما می‌توانید یک تصویر ترام دار چاپ شده را با ذره بین ببینید. تصویر از مجموعه نقاطی تشکیل شده است که هر جا رنگ روشن تر است، نقطه ها ریز تر هستند و فاصله آن ها از هم دیگر زیاد است و زمانی که قسمت های تیره تر را ببینید، نقطه ها درشت تر هستند و به هم نزدیک ترند.

اندازه ترام

هر چقدر خط های ترام در یک سانتی متر یا در یک اینچ بیشتر شود، تصویر از ظرافت بیشتر و دقت بالاتری برخوردار خواهد بود و زمانی که شما می‌خواهید تصویر با کیفیت و چاپ مرغوبی داشته باشید، باید از خطوط بیشتری استفاده کنید. البته کیفیت کاغذ های چاپی برای یک مجله یا کیفیت پارچه مورد استفاده برای بسته بندی هم تاثیر دارد.

ترام در صنعت چاپ
 

این ترام بسیار ظریف تر از ترام های معمولی ست و همین موضوع سبب می‌شود تا جزییات دقیق تری را نشان دهد. در این نوع ترام به صورت تصادفی و اتفاقی و بدون نظم نقاط از هم فاصله دار می‌شوند. وضوح چاپ در ترام بالاتر است و با حساسیت کمتری که نسبت به جابجایی رنگ ها دارد، می‌تواند سرعت چاپ را بیشتر کند و مشکلات فراوانی که در اثر تغییرات آب و هوا بر چاپ ظاهر می‌شود را بسیار کم کند. وجود نقاط با ضخامت مساوی در ترام باعث می‌شود این مدل ترام در فاصله تن های میانی زودتر دچار مشکل شود.

ترام

در این ترام فاصله نقاط از هم یکسان است و فقط زمانی فاصله نقاط تغییر خواهد کرد که ارزش رنگی جا به جا شود. این مدل نسبت به ترام FM وضوح کمتری دارد  ولی از سمت دیگر راحتی و تقدم استفاده از آن در مراحل زینک و چاپ باعث شده که کاربرد زیادی داشته باشد.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک
نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک

چاپ سیلک که به چاپ اسکرین نیز معروف است، یک فرایند چاپی است که از شابلون‌های توری برای انتقال جوهر به سطوح مختلف استفاده می‌کند. در این روش...

مطالعه مقاله
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید

طراحی بسته ‌بندی نقش حیاتی در موفقیت تجاری یک محصول دارد و اغلب به‌عنوان "لباس" محصول در نظر گرفته می‌شود. این طراحی نه‌تنها باید محافظت از محصول...

مطالعه مقاله
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟

اختراع دستگاه چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، نقطه عطفی در تاریخ بشریت بود که به طور چشمگیری بر جهان مدرن تأثیر گذاشت. پیش‌ازاین...

مطالعه مقاله