بسته بندی مواد غذایی

نغمه خطیریان / 26 آذر 1397

یکی از حساس ترین بخش ها و زمینه ها در طراحی بسته بندی، بسته بندی مواد غذایی است. بسته بندی فعالیت طراحی و ساخت ظرف یا بسته بندی محصول است. این یک ابزار فروش مهم و موثر برای تشویق مصرف کنندگان برای خرید و رسانه قدرتمند برای ارتقاء فروش است. در جهانی که ما زندگی می‌کنیم، بسته بندی بسیار مهم است. واقعیت این است که در هر کجا که نگاه می‌کنید، چیزی با نوعی بسته بندی محافظت می‌شود.

طراحی بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی برای محافظت از انواع محصولات مختلف استفاده می شود، از بسته بندی های شکلات به جعبه های سیستم های hi-fi استفاده می شود. شما می توانید طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها را پیدا کنید که برای اهداف مختلف طراحی شده اند. به عنوان مثال، نوع بسته بندی که مواد غذایی روزانه ما را از میکروب ها و باکتری ها محافظت می کند؛ چسب مخصوص، کارتن، ظروف و کیسه های پلاستیکی، همه چیز به نوعی از مواد غذایی محافظت می کنند و به عنوان یک نوع بسته بندی در نظر گرفته می شوند. بسته بندی فقط برای یک دلیل جذاب است، برای درخواست تجدید نظر به مشتریان، علاقه به آنها و تحریک آنها. در حقیقت، احتمالا خواهید دید که بسته بندی های خلاقانه تر و جذاب تر، هزینه محصول را بیشتر می کند.

در حال حاضر بسته به همه چیز، بسته بندی دارای مزایا و معایب خاص خود است. اما در مورد معایب؟ در مورد مزایا همه چیز خیلی خوب است و محصولات پر زرق و برق و جذاب است. با این حال، در بسته بندی وقت  بسیار زیادی صرف شده است تا آنها را فانتزی کند، به همین علت وقتی که بسته بندی را باز می کند، می بینید که محصول خیلی زیاد نیست و احساس ناامیدی می کند. مفهوم بسته بندی محصول همراه با طراحی نشان دهنده درک این موضوع است که فروش کالای خود به مصرف کنندگان این  درک را میدهد  که آنها حق  انتخاب دارند و ایده اصلی در اجرای پیشین نشان دهنده این انتخاب به یک مارک خاص است.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی می تواند به صورت زیر تعریف شود: "تمام فعالیت های طراحی و ساخت ظرف یا بسته بندی محصول".

بسته بندی ساختار طراحی شده برای حاوی یک محصول غذایی تجاری است، به عنوان مثال برای حمل و نقل راحت تر و ایمن تر، برای محافظت از محصول در برابر آلودگی یا از دست دادن، تخریب و آسیب و ایجاد یک راه مناسب برای توزیع محصول.

بسته بندی امروزه به عنوان بخش مهمی از یک عمل تجاری موفق عمل می شود. طراحی بسته به یک علم بازاریابی تبدیل شده و به عنوان یک حس اختراع شرکتی جدید که در پاسخ به افزایش رقابت ها توسعه یافته است، شرکت ها تکنیک های بسته بندی را به عنوان راهی برای کاهش هزینه های تولید، ذخیره سازی و توزیع تغییر دادند. علاوه بر این، بازاریابان شروع به مشاهده بسته بندی به عنوان یک ابزار برای بهره برداری از خطوط موجود با افزودن اقلام جدید میکنند.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی از جمله سازوکار و مکانیزم هایی است که بر خلاف آن چه نشان می دهد، از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. همه می دانیم که مواد غذایی با سلامتی انسان و در ادامه ی آن، جامعه سروکار دارد و همین سبب می شود تا اهمیت آن دو چندان شود.

 

بسته بندی

 

به دلیل حساسیت مواد غذایی، استعداد بالای آن ها برای فاسد شدن و آسیب پذیری نسبت به دگرگونی های محیطی، لازم است تا فرآیند تولید و بسته بندی این گونه مواد، با دقت بالا و توسط سازوکار های مطمئن و سلامت انجام گیرد که البته بسته بندی مکانیزه نیز پاسخی است به این نیاز که اگر درست انجام نگیرد، دستاوردی خلاف آن چه باید خواهد داشت.

مقاله ی پیش روی نگارنده نیز زمینه ای فراهم می کند تا بهتر و بیشتر به این مهم بپردازیم و بر نقطه های تاریک از جنبه های مختلف آن، نور بتابانیم. تامین تازگی و طراوت مواد غذایی، جلوگیری از آلودگی کالا و پیش گیری از دستکاری و جعل داده های ثبت شده بر روی کالا و بسته بندی، محور هایی هستند که نگارنده به آن ها می پردازد.

 

بسته بندی

 

 

 

تازگی

مواد غذایی از جمله آسیب پذیر و حساس ترین ماده هایی هستند که در جهان وجود دارد. اندکی رطوبت، اندکی هوا، آلودگی و بروز جانور و حشره های موذی کافی است تا همه ی خاصیت یک کالای غذایی را نابود کند و آن را از بین ببرد. پس نگه داری و تامین تازگی ماده های غذایی، از جمله شرط و پیش نیاز های مهمی است که باید در بسته بندی و چاپ بسته بندی مواد غذایی رعایت شود. جنس ماده ی به کار رفته در بسته بندی، از جمله فاکتور هایی است که در تحقق یافتن یا نیافتن این مهم، نقش حیاتی دارد. این فاکتور در خصوص ماده های غذایی هم چون سبزی و نمونه های مشابه، اهمیت بیشتری می یابد.

دستکاری

بسته بندی مواد غذایی باید نسبت به هر گونه دستکاری، تجاوز و استفاده ی عامل دیگری غیر از مصرف کننده، مصون و ایزوله باشد. اگر مشتری و مصرف کننده اندکی نسبت به ایمن بودن بسته بندی در برابر دخالت شخص سومی غیر از تولید کننده و مصرف کننده حساس شود، اعتبار و ارزش کالا و البته سازمان برای بلند مدت خدشه دار خواهد شد که البته خسارت های مالی خود سخنی دیگر دارد.

بسته بندی

 

هم چنین بسته بندی باید نسبت به جعل حساس و ایمن باشد. منظور از جعل، هر گونه دستکاری کردن داده، رقم و آمار های ثبت شده بر روی بسته بندی است. چه بسیار انسان و حتی تولید کننده های فرصت طلبی که با دست بردن در تاریخ انقضا، قیمت و دیگر داده های بسته بندی کالای غذایی، اعتبار و ارزش یک تولید کننده را برای همیشه به پرسش می کشند.

آلودگی

کالا مسیری بس طولانی را از کارخانه (از دست تولید کننده)، تا رسیدن به خانه (دست مشتری) می پیماید. پس بسته بندی باید به گونه ای باشد که افزون بر حفاظت از سلامت کالا در مسیر یاد شده، بتواند از بروز و نفوذ هر گونه آلاینده (هوایی، فیزیکی و زیستی)، به درون بسته بندی و کالای غذایی درون آن، جلوگیری کند.

 

بسته بندی

در پایان باید یادآور شویم که بر خلاف آن چه عموم مردم و شاید برخی از تولید کننده ها می پندارند، فرآیند چاپ و بسته بندی مواد غذایی، از جمله فرآیند های حساس، مخاطره آمیز و البته پر هزینه و پر چالش است که هر گونه سهل انگاری، کوتاهی و بی توجهی در انجام آن، هزینه و ضرر های زیادی را در ابتدا متوجه تولید کننده و سپس جامعه خواهد کرد. گرچه ارزش دادن به این مهم، سبب افزایش اعتبار کالا نزد مشتری و به دنبال آن حمایت مشتری از کالا و تولید کننده خواهد شد.

بسته بندی های پلاستیکی در زندگی همه ما وجود دارد. زباله‌های پلاستیکی در دریاهای جهان به مشکلی بزرگ برای محیط زیست تبدیل شده است. آلودگی عمومی و سراسری اقیانوس‌ها به وسیله پلاستیک گرچه به راحتی به چشم نمی‌آید اما مشکل بسیار بزرگی ست. اخیرا کارشناسان تخمین زده اند که حدود پنج درصد تمام مواد مصنوعی‌ ای که انسان ‌ها در دنیا تولید می‌کنند سرانجام به عنوان زباله وارد دریا می‌شود. کیسه های پلاستیکی بین 100 تا 500 سال در محیط باقی مانند به همین دلیل کوچکترین زباله پلاستیکی در محیط زیست می تواند اثرات جبران پذیری داشته باشد. در این مقاله در مورد بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی صحبت خواهیم کرد.

بسته بندی پلاستیکی به دلیل چگالی کمتری که دارد، جایگزین قوطی های فلزی و شیشه ای شده است. علاوه بر آن شفاف بودن و مشخص بودن محصول باعث می شود که برای مشتری جذابیت داشته باشد اما اثرات مخرب آن چندین برابر سایر بسته بندی هاست اما این بسته بندی ها مشکلات زیادی هم برای سلامت انسان ها و هم برای محیط زیست ایجاد می کنند.

ضرر بسته بندی پلاستیکی

طبق نتایج به دست آمده از تحقیق و بررسی روی تعداد زیادی از خانم ها، بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی باعث نازایی در زنان می شود. بر اساس این گزارش، مصرف برخی غذاها در بسته بندی پلاستیکی روی سلامت زنان تاثیر اساسی دارد و نازایی، یائسگی زودرس و آسیب های احتمالی به بدن را در پی دارد. بسته بندی پلاستیکی برای محیط زیست هم آسیب های زیادی دارد و تعداد زیادی از پرندگان به دلیل گیر افتادن داخل کیسه های پلاستیکی، دیگر نمی توانند پرواز کنند یا به دلیل پایه نفتی بودن، بعد از وارد شدن به آب و خاک مواد شیمیایی به آن وارد می کنند.

بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی

مبارزه با بسته بندی پلاستیکی

اخیرا اتحادیه اروپا تصمیم گرفت 4 نوع محصول پلاستیکی یک بار مصرف را ممنوع کند. این کار هم میزان ورود پلاستیک به محیط زیست را کاهش می دهد و هم باعث کاهش اثرات مخرب آن بر سطح زندگی انسان ها می شود. مواردی که در بسته بندی پلاستیکی با ممنوعیت مواجه شدند، نی پلاستیکی، کارد و چنگال، ظروف یک بار مصرف و گوش پاک کن هستند. امید است که با این کار، شاهد کاهش زباله های پلاستیکی باشیم. این تصمیم زمانی گرفته شد که کشورهای اروپایی سالانه 26 میلیون تن مواد پلاستیکی را دور می ریختند.

فرانسه هم تصمیم گرفت تا با افزایش قیمت پلاستیک های غیر بازیافتی، مصرف این محصولات را در کشورش کاهش دهد.

بسته بندی پلاستیکی

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) ایمنی تمامی پلاستیک هایی که در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود را تنظیم می کند. لیستی از این مواد تایید شده را می توان در پایگاه داده FDA یافت.

البته در سال های اخیر محققان تلاش زیادی کردند تا از مواد پلاستیکی بازیافت داشته باشند و مواد جدیدی را در ساخت این محصولات استفاده کنند تا کمترین آسیب را به محیط وارد کنند. کیسه هایی که از مواد بازیافتی تولید می شوند، امروزه کم استفاده می شوند اما کاربرد زیادی در صنعت بسته بندی دارند. خاصیت این کیسه ها این است که مانع ورود رطوبت به داخل کیسه می شود و مواد غذایی را برای مدت طولانی تری حفظ می کند و مواد غذایی داخل آن فاسد نمی شوند.

صنعت مواد غذایی صنعتی بوده که همیشه در حال رشد بوده و شرکت ها همیشه به دنبال راهی بودند تا از طریق آن ها، مصرف کنندگان را به برند شان علاقه مند کنند. رقابت بالا در این عرصه باعث شده تا برند های تجاری علاوه بر طعم و رنگ مواد غذایی شان، به فکر طراحی و بسته بندی محصولات شان هم باشند. در این مقاله می خواهیم به طراحی بسته بندی مواد غذایی و نکاتی که باید رعایت شود، بپردازیم.

تمام شرکت ها می دانند که در بسته بندی مواد غذایی استفاده از طرح های خلاقانه و ایده های جدید، مشتری را به سمت برندشان می کشاند. اما لوگو چطور؟ رنگ ها چطور؟ چه چیزی باعث ایجاد هیجان در مشتری می شود؟ چرا برخی طرح ها موفق می شوند و باعث فروش بیشتر محصول می شوند اما برخی دیگر شکست به همراه دارند؟

راهنمایی های ما را برای بسته بندی محصولات خود بخوانید:

توجه به خود محصول

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، خود محصول تان است. بسته بندی طراحی شده باید طوری باشد که محصول شما را دچار مشکل نکند. مثلا باید به زمان نگهداری محصول تان توجه کنید و سپس بر اساس آن بسته بندی محصول را طراحی کنید. تاریخ مصرف و مقدار مصرف هم موارد تعیین کننده در این امر هستند و بسته بندی را به خود وابسته می کنند. به همین دلیل طراحان باید هم زیبایی بسته بندی و هم کاربردی بودن آن را مد نظر قرار دهند.

بسته بندی محصول را هیچ گاه فراموش نکنید. شاید بتوان گفت مهم ترین قسمت بسته بندی مواد غذایی همان برچسب محصول است که هویت محصول شما را شرح می دهد. مخصوصا اگر محصول شما نوشیدنی ست، باید خیلی دقیق روی برچسب محصول کار کنید.

بسته بندی مواد غذایی

شکل بسته بندی

بارها دیده شده که شکل بسته بندی های مختلف کروی یا دایره یا مستطیل است. این ها اشکال عمومی هستند و هر زمان یک برند تجاری اقدام به طراحی شکل متفاوتی کرده است، توانسته است توجه مشتری را جلب کند. شاید شکل منحصر به فرد باعث فروش بیشتر نشود، اما قطعا توجه مشتری را جلب می کند. حتی تغییر کوچک در شکلی که الان وجود دارد، می تواند کمک کند توجه مشتری به برند شما جلب شود. در صنعت مواد غذایی، بسته بندی نوشیدنی می تواند خیلی راحت دستخوش این تغییر شود. اما گاهی این تغییرات باید تا جایی ادامه یابد که سرانجام توجه مشتری را برای خرید جلب کند و تولیدات رو به رشد داشته باشد.

 

طراحی بسته بندی مواد غذایی

ثبات در بسته بندی

طراحی های شما باعث می شود از رقبای تان متمایز شوید اما چیزی که اهمیت دارد این است که حتی اگر تنوع محصولی شما زیاد است، باز هم روی ثبات خود را در بسته بندی حفظ کنید. یعنی چه؟ یعنی در طراحی تمام محصولات تان یک چیز مشابه داشته باشید تا با آن پیامی به مشتری منتقل کنید. مثلا می توانید یک تم رنگی خاص داشته باشید. می توانید یک دیزاین خاص داشته باشید یا یک نماد خاص. مثلا می توان لوگو را در یک کادر رنگی خاص قرار داد. این کار باعث می شود حتی اگر تنوع محصولی شما زیاد است، ثبات در بسته بندی را حفظ کنید و اعتبار تان را در بازار فروش افزایش دهید.

صنعت مواد غذایی صنعتی بوده که همیشه در حال رشد بوده و شرکت ها همیشه به دنبال راهی بودند تا از طریق آن ها، مصرف کنندگان را به برند شان علاقه مند کنند. رقابت بالا در این عرصه باعث شده تا برند های تجاری علاوه بر طعم و رنگ مواد غذایی شان، به فکر طراحی و بسته بندی محصولات شان هم باشند. در مقاله قبل چند مورد از نکاتی که در بسته بندی مواد غذایی باید رعایت شود، بیان کردیم و در این مقاله به بررسی باقی موارد می پردازیم.

صنعت بسته بندی

منحصر به فرد بودن یک کلید برای بقاست و هیچ شکی در آن وجود ندارد اما برخی از محصولات به شرایط خاصی نیاز دارند تا بتوانند سرمایه را برگردانند. رعایت استاندارد ها در هر محصول ضروری ست اما باید شرایط هر محصول در هر صنعت به طور کامل بررسی شود و به وضوح درک شود. حضور شما در میان رقبا و جایگاهی که در میان شان دارید، یکی از عوامل تعیین کننده برای بقای یک محصول است. طراحی و انتخاب نوع بسته بندی محصول شما در این صنعت تاثیرگذار است و باید به آن توجه اساسی شود.

پیام برند تجاری

پیامی که یک برند صنایع غذایی باید بدهد چیست؟ آیا تلاش می کند تا گرسنگی را ریشه کن کند؟ آیا تلاش می کنند طعم بهتری ارائه کنند؟ یا هدف شان چیزی فراتر از این هاست؟

هر برند تجاری برای مواد غذایی تولید شده باید هدفی داشته باشد. صرفا هدف جذب مشتری و فروش بیشتر نیست. و این هدف باید پیامی در پی داشته باشد. پیامی که شما با برند تان به مشتری می دهید، هویت محصول شما را معرفی می کند و به مشتری می شناساند که چه اهدافی را دنبال می کنید. پس باید خیلی در انتخاب پیام برند تجاری تان وسواس به خرج دهید. مثلا اگر شما تولید کننده شکلات هستید، می توانید روی خواص آن از جمله تقویت حافظه، افزایش اندورفین و خوشحال کردن فرد، پیشگیری از سرطان و... تمرکز کنید. یا اگر تولید کننده نوشیدنی هستید، بسته بندی نوشیدنی شما باید این پیام را به مشتری القا کند که مصرف آن در فصول گرم حس شادابی و طراوت بیشتری به او می دهد.

پیام تجاری

انتخاب رنگ بسته بندی

رنگ خاصی برای مواد غذایی وجود ندارد و دست طراح کاملا باز است تا بر اساس سلیقه خود و قواعد رنگ شناسی، رنگ مناسب برای بسته بندی محصولات انتخاب کند.

اما خلاقیت در این زمینه بی تاثیر نیست. به عنوان مثال گاهی طراحان رنگ و طعم را یکی می کنند. مثلا اگر شما نوشیدنی پرتقال تولید می کنید، رنگ بسته بندی شما می تواند نارنجی باشد.

تجزیه و تحلیل رنگ ها می تواند در طولانی مدت اثرات خوبی داشته باشد. فرض کنید شما یک محصول را با یک طراحی و یکسری رنگ های به کار رفته وارد بازار می کنید، بر اساس میزان فروش و جذابیت آن برای مشتری، در دراز مدت به این نتیجه می رسید که چه رنگی برای محصول شما بهتر است.

رنگ بسته بندی

تصویر روی بسته بندی محصول

چشمان شما اولین چیزی که می بیند کلمات نیست بلکه تصاویر است. زمانی که یک محصول در قفسه فروشگاهی قرار دارد، اولین چیزی که چشمان شما آنالیز می کند تصاویر روی بسته بندی محصول است. محرک های بصری مغز اثری ناخودآگاه دارند و به صورت خاصی عمل می کنند. تصویر روی بسته بندی مواد غذایی شما می تواند یک تصویر واقعی، یک تصویر کارتونی یا یک طرح مینیمالیستی باشد. در هر صورت مغز آن را زودتر از کلمات پردازش می کند. نوآورانه بودن تاثیر روی موفقیت شما برای عرضه محصول تاثیرگذار است.

تصویر روی بسته بندی محصول

 

صنعت مواد غذایی صنعتی بوده که همیشه در حال رشد بوده و شرکت ها همیشه به دنبال راهی بودند تا از طریق آن ها، مصرف کنندگان را به برند شان علاقه مند کنند. رقابت بالا در این عرصه باعث شده تا برند های تجاری علاوه بر طعم و رنگ مواد غذایی شان، به فکر طراحی و بسته بندی محصولات شان هم باشند. در مقاله قبل چند مورد از نکاتی که در بسته بندی مواد غذایی باید رعایت شود، بیان کردیم و در این مقاله به بررسی باقی موارد می پردازیم.

دستورالعمل های روی بسته بندی

دستورالعمل ها یک عضو لاینفک روی بسته بندی مواد غذایی هستند. طی تحقیقاتی که اخیرا برای بسته بندی مواد غذایی انجام شده است، بالغ بر 80 درصد مشتریان گفته اند دوست دارند دستورالعمل استفاده از محصول را روی بسته بندی ببینند. بر اساس دستورالعمل راحت تر می توانند تصمیم بگیرند که محصول را بخرند یا نه. در دستورالعمل باید تاریخ انقضا و ارزش غذایی هم نوشته شود. برخی از این اطلاعات اجباری هستند و باید حتما روی بسته بندی مطرح شود.

اکنون که متوجه شدید ارزش دستورالعمل روی بسته بندی چقدر زیاد است، می توانید از راهکارهایی برای جذاب تر کردن آن هم استفاده کنید. به طور مثال می توانید با یک شعار جذاب مشتری را جذب کنید و به سمت دستورالعمل هدایت کنید. این اطلاعات باید شفاف و واضح باشد. هیچ دلیلی ندارد شما اطلاعات مبهم در اختیار مصرف کننده قرار دهید.

دستورالعمل بسته بندی

بافت بسته بندی

بافت بسته بندی می تواند براق، شفاف، دانه ریز، دانه درشت و... باشد. بافت های بسته بندی یکسان نیستند و شما می توانید برای هر طرح از بافت مخصوص خودش استفاده کنید. مثلا شما برای بسته بندی گوشت باید از بافتی استفاده کنید که داخل آن مشخص باشد. چون مصرف کننده دوست دارد تازگی محصول را ببیند.

بسته بندی مواد غذایی

امنیت بسته بندی

در صنعت، صادرات یک موضوع کاملا جا افتاده است و بیشتر تولید کنندگان علاقه دارند تا محصولات شان را به خارج از کشورشان صادر کنند. بیشتر محصولاتی که صادر می شوند، مسافت زیادی را طی می کنند تا به کشور مقصد برسند. به همین دلیل بسته بندی محصولات باید امنیت لازم را داشته باشد تا محصول پس از طی مسافت زیاد، دچار آسیب دیدگی یا فاسد شدن نشود.

مثلا طراحی بسته بندی قهوه باید طوری باشد که طراوت محصول را در حین حمل و نقل حفظ کند و در عین حال مقاومت لازم را داشته باشد تا در برابر آسیب هایی احتمالی، مشکلی برای محصول پیش نیاید.

بسته بندی محصول

رقبا

رقبای شما می توانند مهم ترین منابع برای دسترسی به اطلاعاتی باشند که شما نیاز دارید. حتی اگر رقیب شما در کارش شکست هم بخورد، شما می توانید به اطلاعات جامعی در این زمینه دست پیدا کنید. می توانید با مطالعه علت شکست آن ها به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید و راه آن ها را نروید. چیزی که میان رقبای صنعت مواد غذایی خیلی شایع است، جنگ میان برند های تجاری ست. این جنگ می تواند باعث بهبود محصول شود. شما می توانید بسته بندی مواد غذایی رقبای تان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. اگر به موفقیت رسیده است یا نه، حتما به طراحی انجام شده توجه کنید.

بسته بندی مواد غذایی

در پایان می توان گفت که کیفیت محصول نقش مهمی دارند اما تاثیر بسته بندی را هیچ گاه دست کم نگیرید. طراحی بسته بندی مواد غذایی می تواند باعث جذابیت بیشتر شود و توجه مصرف کننده را جلب کند.

بسته بندی محصولات یکی از موضوعات اساسی در راه اندازی یک محصول و رسیدن به موفقیت است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده، بیش از 70 درصد تصمیم خرید یک محصول، پس از مشاهده محصول در قفسه خوار بار فروشی یا فروشگاه صورت گرفته است. در این مطلب قصد داریم در مورد فوایدی که بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی دارد، با شما صحبت کنیم پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

فواید بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی

حفظ محصول در حین حمل و نقل و جا به جایی و تحویل و توزیع محصول

حفظ محصول از آلودگی ها و مشکلات حاصل از حمل و نقل

حفظ تازگی محصول از لحاظ ظاهری و رنگ و طعم و کیفیت

حفظ نام تجاری شرکت تولید کننده و توزیع کننده محصول

بسته بندی

حفظ محصول در حین حمل و نقل

برای شما که خط تولید و توزیع دارید، شاید بار ها پیش آمده باشد که محصولی تازه و سالم از درب کارخانه به سمت محل توزیع رفته باشد و در آنجا با مشکلاتی روبرو شده باشد. اگر شما برای محصولات خود از بسته بندی استفاده کنید، می توانید این تضمین را داشته باشید که با بسته بندی اصولی و دقیق در حین حمل و نقل هیچ اتفاقی برای شان نمی افتد و سالم به محل توزیع می رسد.

حفظ محصول از آلودگی ها

شاید در بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی مهم ترین دغدغه این باشد که محصول از آلودگی و خطرات این چنینی در امان باشد. این مواد چون مستقیما مصرف شده و به بدن انسان وارد می شوند، در صورت آلوده بودن می توانند انواع بیماری ها را به انسان منتقل کنند. این مساله علاوه بر خسارات جانی می تواند خسارات مالی و اعتباری هم برای شرکت تولید کننده داشته باشد و میزان فروش محصول را تا میزان بالایی کاهش دهد. به همین دلیل توجه به ایمنی در بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم ترین عوامل است. بر اساس قوانین و مقررات FDA شرکت ها موظف هستند اطلاعات اولیه و مهم در خصوص محصول را روی بسته بندی مواد غذایی برچسب گذاری کنند.

 

بسته بندی  مواد غذایی

حفظ تازگی محصول

تاریخ انقضا یکی از اساسی ترین و شاید مهم ترین قسمت در بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی باشد. گرچه امروزه تست ها و آزمایش هایی انجام می شود که به واسطه آن بتوان عمر محصول را افزایش داد ولی درج تاریخ انقضا روی بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی همواره یکی از مسائل مهم است. استفاده از لایه های محافظتی در بسته بندی محصول که از ورود هوا و رطوبت و حشرات به داخل محصول جلوگیری می کند، می تواند سلامت و تازگی و کیفیت محصول را از هر جهت تضمین کند.

حفظ نام تجاری

یک بسته بندی مناسب و جذاب می تواند باعث فروش بیشتر محصول شما شود و برند تجاری شما را مطرح کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی نهایت سلیقه را به خرج دهید و از ایده های خلاقانه برای طراحی استفاده کنید تا به فروش بیشتر محصول شما کمک کند.

بسته بندی

همان طور که در این مطلب خواندید، بسته بندی محصول می تواند باعث فروش بیشتر محصول شما شود و اگر این بسته بندی دقیق و اصولی نباشد، می تواند باعث ضربه خوردن برند تجاری شما شود. مجموعه تورنگ چاپ با بیش از دو دهه فعالیت و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا به شما در بسته بندی مناسب و اصولی محصولات تان کمک می کند.

این روزها بازار چاپ بسته بندی مواد غذایی و ارائه بسته بندی سازگار با محیط زیست بسیار داغ است. بسیاری از گروه های تحقیقاتی نیز در پی یافتن راهی برای بسته بندی مواد غذایی با ماندگاری بیشتر هستند. اولین نکته مهم برای این امر جلوگیری از نفوذ اکسیژن به ماده غذایی یا دارویی می باشد.
 

چاپ بسته بندی مواد غذایی

 

راه های بسته بندی خاص و جدید برای زندگی سالم و حفظ محیط زیست ارائه شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. مثلا بسته بندی آب آشامیدنی که قرار است جایگزین بطری های پلاستیک شود و به زودی نیز وارد بازار خواهد شد. این نوع خاص از بسته بندی در واقع یک حباب مملو از آب است و از عصاره seaweed (نوعی جلبک دریایی) ساخته شده است.

به گفته محققان هدف از اختراع این بطری‌ها از بین بردن زباله‌های مربوط به بسته‌ بندی است. در حقیقت یک شیوه بسته‌ بندی جایگزین برای بطری و لیوان‌ پلاستیکی است.

در اکثر موارد از بسته بندی محصولات برای تبلیغ برند نیز استفاده می شود. در واقع بسته‌بندی یکی از گام‌های اصلی در فرآیند برندینگ محصول به شمار می‌رود و جنس مرغوب، نوع بسته بندی، خلاقیت، رنگ بندی و نوع چاپ به مشتری در انتخاب یک محصول عالی کمک می کند.

در حال حاضر که بیشتر مواد غذایی و مواد بهداشتی با سلفون بسته بندی می شوند، به وسیله چاپ فلکسو (فلکسوگرافی) برند، نام محصول، ترکیبات آن محصول و بسیاری از موارد دیگر را روی آن چاپ می کنند تا از این طریق در ذهن مخاطب ماندگار شوند.
 

چاپ فلکسو

 

بسته بندی های مدرن مثل بسته بندی جدید آب نیز شاید در سالهای آینده بتوانند بستر تبلیغات را فراهم کنند. به این صورت که با دستگاههای پیشرفته چاپ و با استفاده از رنگ های خوراکی که استاندارد بوده و آسیبی به بدن انسان وارد نمی کند بتوانید روی این بسته بندی خاص برند خود را ثبت کنید.

بسته بندی مواد غذایی نقش بسیار مهمی در نحوه نگهداری آن و مدت زمان ماندگاری آن ماده غذایی ایفا می کند. نوع بسته بندی می تواند تاثیر به سزایی روی کیفیت مواد غذایی داشته باشد، بطوریکه ممکن است با یک بسته بندی استاندارد و مناسب بتوانید یک ماده غذایی را مدت بیشتری در یخچال و یا فریزر خود نگهداری کنید. البته در برخی موارد حتی زمانی که  تمام مواد غذایی به درستی بسته بندی می شوند دارای عمر کوتاهی پس از باز شدن هستند.

در این مطلب برخی از رایج ترین بسته بندی های مواد غذایی که در اکثر فروشگاه های مواد غذایی استفاده می شود را به شما معرفی می کنیم.

یکی از مهمترین راه هایی که برای پوشش، بسته بندی و ذخیره مواد غذایی و دارویی از آن استفاده می شود جلوگیری از تماس آن ماده با اکسیژن است به همین دلیل حفظ مواد غذایی در بسته بندی غیرقابل نفوذ هوا بسار مهم است.

بسته بندی مواد غذایی در فویل آلومینیوم از نفوذ نور، اکسیژن و رطوبت محافظت می کند، اما باید به خاطر داشته باشید که فویل متشکل از آلومینیوم بوده و واکنش پذیر است، پس نمی توان از آن برای مواد غذایی اسیدی مانند گوجه فرنگی و... استفاده شود.

بسته بندی پلاستیکی یا اصطلاحا سلفون مزیت شفاف بودن را دارد، بنابراین شما لازم نیست برای فهمیدن این که چه چیزی در آن است، آن را باز کنید. بسته بندی های پلاستیکی برای ساخت یک محفظه ی محکم غیر قابل نفوذ هوا، عالی است. علی رغم اینکه بسته بندی های پلاستیکی معمولا نمی توانند دوباره استفاده شوند، اما برای چاپ برند محصول شما بهترین گزینه است. با چاپ روی سلفون بوسیله چاپ فلکسو می توانید برند خود را روی محصول چاپ کنید و به مخاطب این فرصت را بدهید که با هر بار استفاده از آن محصول شما را به خاطر بسپارد.

چاپ بسته بندی مواد غذایی

نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی
ایده بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

در این مقاله ایده های جذاب و کاربردی برای بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی به همراه نکات آموزشی در بسته بندی و ارسال آن را توضیح دادیم.

مطالعه مقاله
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون

شما با استفاده از کاغذ رنگی گل فروشی، سلفون، نایلون و پاکت می‌توانید ظاهر گل و گلدان و دسته گل خود را جذاب کنید.

مطالعه مقاله
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب

بسته بندی کاغذی کرافت یک روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب است که در سراسر جهان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

مطالعه مقاله