انواع مختلف تکنیک های چاپ کدام اند؟ (رایج ترین تکنیک های چاپ)

مهسا موسوی / 29 شهریور 1401

تکنیک های چاپ را می‌توان به طور کلی به عنوان چاپ دیجیتال، چاپ افست، چاپ تامپو و چاپ سیلک اسکرین توضیح داد. با توجه به کاری که قرار است اعمال شود، افرادی که از تکنیک چاپ مناسب استفاده خواهند کرد، می‌توانند فرآیندهای چاپ تکنولوژیکی و با کیفیت بالا را انجام دهند.

 رایج ترین تکنیک های چاپ

تکنیک چاپ

چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتال که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز جایگاه مهمی در بین انواع چاپ مورد استفاده دارد. چاپ دیجیتال همانطور که از نامش پیداست نوعی چاپ دیجیتال و کامپیوتری است. چاپ دیجیتال که هنوز هم در تبلیغات بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، چاپ کم هزینه ای را برای مشاغل فراهم می‌کند. در واقع، امروزه اقتصادی ترین راه برای تبلیغات شرکت ها است.

 چاپ سیلک اسکرین

 چاپ سیلک اسکرین یکی از انواع چاپ است که امروزه به آن چاپ صفحه نیز می‌گویند. یک قاب فلزی یا چوبی هنگام چاپ روی صفحه مورد نیاز است. از آنجایی که چاپ صفحه یک چاپ روی ابریشم یا پارچه است، پارچه ها باید تا قاب ها کشیده شوند. قالب های صفحه به دست آمده از پارچه های پلاستیکی یا فلزی در فرآیندهای چاپ روی صفحه با استفاده از روش ماسکینگ استفاده می‌شود. 

چاپ دیجیتال، چاپ سیلک

 چاپ تامپو

 چاپ تامپو که از پرکاربردترین انواع چاپ است، امکان چاپ آسان روی سطوح منحنی را فراهم می‌کند. چاپ تامپو یا چاپ بالشتکی; نوعی چاپ است که می‌توان آن را روی سطوح منحنی، سطوح توخالی، سطوح گرد، سطوح صاف با یک یا چند رنگ چاپ کرد. چاپ تامپون که در صنعت تبلیغات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، از پرکاربردترین دستگاه های چاپ است.

چاپ افست

چاپ افست که از انگلیسی به زبان ما رسیده است. کلمه ای است که در نتیجه ترکیب کلمات OFF و SET پدید آمده است. چاپ افست نوع معروفی از چاپ است که در چاپ جلد کتاب و مجلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارهای چاپ افست از جمله کارهای چاپی است که تقریبا همه می‌شناسند. چاپ افست که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد با پیشرفت تکنولوژی در وضعیت بسیار پیشرفته ای قرار دارد. در فرآیندهای چاپ افست که از فلز استفاده می‌شود، چاپ با جوهر منتقل شده روی فلز انجام می‌شود. در چاپ افست، چاپ هایی که در محیطی که جوهر و آب با هم ترکیب نمی‌شوند، چاپ با کیفیت می‌گویند. از آنجایی که در چاپ کتاب و مجلات کاربرد دارد، یکی از پرکاربردترین فرآیندهای چاپ، چاپ افست است. 

تکنیک چاپ

روتوگراور

این روش که یکی از تکنیک های چاپ است که در چاپ استفاده می‌شود، به عنوان آخرین روش تکنیک های چاپی خودنمایی می‌کند. چاپ اینتالیو که به آن چاپ سطوح بسته بندی نیز می‌گویند بهترین روش برای چاپ است. در این روش که با استفاده از جوهرهای سیال که به سرعت تبخیر می‌شوند ساخته می‌شود، از کلیشه حکاکی استفاده می‌شود.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک
نحوه کار با دستگاه چاپ سیلک

چاپ سیلک که به چاپ اسکرین نیز معروف است، یک فرایند چاپی است که از شابلون‌های توری برای انتقال جوهر به سطوح مختلف استفاده می‌کند. در این روش...

مطالعه مقاله
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید
اصول و نکات مهمی که باید در طراحی بسته بندی رعایت کنید

طراحی بسته ‌بندی نقش حیاتی در موفقیت تجاری یک محصول دارد و اغلب به‌عنوان "لباس" محصول در نظر گرفته می‌شود. این طراحی نه‌تنها باید محافظت از محصول...

مطالعه مقاله
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟
دستگاه چاپ چه زمانی اختراع شد؟

اختراع دستگاه چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، نقطه عطفی در تاریخ بشریت بود که به طور چشمگیری بر جهان مدرن تأثیر گذاشت. پیش‌ازاین...

مطالعه مقاله