خلاقانه ترین بسته بندی های دنیا

تورنگ / 18 شهریور 1399

 

به نظر می‌رسد تاریخچه‌ی اولین بسته بندی به قرن یازدهم و سرزمین مصر برمی‌گردد که مسافران متوجه شدند در بازار های مصری غذاها اول در کاغذ پیچیده می‌شوند و بعد به فروش می‌رسند. این حل مشکل اندر جالب بود که باعث به وجود آمدن یک صنعت جهانی شد.
امروز بسته بندی و ایده‌های خلاقانه برای طراحی آن‌ها یکی از صنعت‌های بین‌المللی هستند که همیشه برای برآورده کردن انتظارات خریدار در حال تغییر هستند، به همین دلیل ساختن چیزی که در این بازار همیشه در حال تغییر به چشم بیاید کار بسیار سختی است.
بعضی از ایده‌های خلاقانه ی بسته بندی اندر تازه و جذاب هستند که سریعاً موردتوجه قرار می‌گیرند و حتی ممکن است تنها به خاطر همان بسته بندی خلاقه بدون توجه به کالایی که در آن است خریداری شوند. در یک مقاله‌ی دیگر به‌طور مفصل توضیح دادیم که چگونه بسته بندی باعث فروش محصول می‌شود. در ادامه یک سری طراحی های بسته بندی خلاقانه را به‌طور تصادفی انتخاب کرده‌ایم تا بررسی کنیم.

 

بهترین و بدترین بسته بندی سیگار

سفارش چاپ و بسته بندی

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

سیگار عامل اصلی سرطان و برای سلامتی زیان آور است. این پیام اخلاقی را تقریباً روی هر بسته ی سیگاری در سطح جهانی می‌توان دید. به همراه تصاویری از ریه‌های سیاه شده، دندان‌های زرد و خراب، قلب ازکارافتاده یا یک شخصی که به‌سختی دارد سرفه می‌کند؛ اما این بسته بندی سعی کرده است بدون نشان دادن عکس‌ها و نوشته‌هایی که کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند سریع برود سر اصل مطلب که این تابوتی که می‌بینید چیزی است که با کشیدن سیگار در انتظار شماست. شاید فکر کنید که هم‌چین چیزی ممکن است مردم را از خرید سیگار پشیمان کند اما برعکس هر شخص سیگاری‌ای اگر این بسته بندی را ببینید حتماً آن را خریداری می‌کند. دلیلش را هم بهتر است از خودشان بپرسید!
 

نت های موسیقی در گوش

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

به‌طور خلاصه کار هدفون این است که نت های موسیقی را در گوش پخش می‌کند. اکثر هدفون هایی که در بازار هستند در جعبه های معمولی بسته بندی شده‌اند و همه‌شان یک‌شکل و شمایل خاصی دارند، دریغ از ذره‌ای خلاقیت یا وجه تمایز. یک ایده ی خلاقانه ی ساده مثل همین نت های موسیقی در گوش که هیچ خرج اضافه‌ای هم برنمی‌دارد به‌راحتی توانست این بسته بندی جذاب را در دریایی از محصولات مشابه متمایز کند.
 

آب‌میوه نه، میوه‌ی پر از آب

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

به طراحی محصولات غذایی که می‌رسد روش‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارند. بعضی از کمپانی‌ها سعی می‌کنند با طراحی های مینیمالیسم متمایز شوند و بعضی دیگر ترجیح می‌دهند بارنگ‌های سرزنده و جیغ به چشم بیایند. طرح زیری قسمتی از هر دو دنیا است به همراه یک سنت‌شکنی که قرار نیست بی‌توجه باقی بماند.
 

شانه ی تخم مرغ به معنای واقعی

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

گروه‌های طرفدار از محیط‌زیست و کسب و کار هایی که از این ارزش‌ها حمایت می‌کنند روش‌های مختلفی برای بسته بندی دارند. بعضی از کاغذ های بازیافت شده، کاغذ کرافت، کیسه کنفی یا محصولات دیگری که به محیط‌زیست آسیبی نمی‌زنند استفاده می‌کنند. این محصول به‌خصوص ترند حفاظت از محیط‌زیست را وارد مرحله‌ی دیگری کرده است. در ساختن این تخم مرغ از کاه، علف‌های خشک‌شده و هرز استفاده‌شده است که نه‌تنها آسیبی به محیط‌زیست نمی‌زنند بلکه حس طبیعی بودن و ارگانیک بودنی که این گروه‌ها به دنبالش هستند را به بهترین حالت منتقل می‌کند. (در ساخت بسته بندی زیر علف‌ها به حدی سفت می‌شوند که بتوانند از تخم‌مرغ‌ها محافظت بکنند)

بسته بندی فوق کاربردی

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

بعضی وقت‌ها به‌جای خرج کردن خلاقیت برای جلب‌توجه و به چشم آمدن می‌توان ازلحاظ کاربردی بودن غیرقابل وصف دل خریدار را به دست آورد. ایده ی خلاقانه ی زیر چیزی است که هر فست فود دلیوری در دنیا باید از آن استفاده کند. ای بسته بندی می‌تواند هر چیزی مثل برگر، سیب‌زمینی، کیک، کوکی و غیره را در خودش نگه دارد و درنهایت به شکل یک کیف کوچک پر از غذاهای خوشمزه تا شود که مشتری می‌تواند آن را همه‌جا با خودش ببرد.
 

عسل زرد و زنبور زرد؟

خلاقانه ترین بسته بندی دنیا، بسته بندی خلاقانه، ایده برای بسته بندی خلاقانه

گاهی اوقات یک سری چیزها اندر در نظر ما معمولی و ساده هستند که هیچ‌وقت به آن‌ها فکر نمی‌کنیم اما خلاقانه ترین ایده ها دقیقا در همین کوچه‌پس‌کوچه‌های ذهن است که کسی به آن‌ها سر نمی‌زند. چه کسی فکرش را می‌کرد که بسته بندی عسل می‌تواند اندر خلاقانه باشد آن‌هم با یک ایده ی ساده‌ای که عسل درست مثل زنبور زرد است و خط‌های سیاه‌روی شیشه می‌شود بسته بندی را متمایز و جذاب کرد.
 

خب، ایده‌هایی که تا به اینجا بررسی کردیم هیچ‌چیز خاص و عجیب غریبی نبودند و همه‌ی آن‌ها از ساده‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین مسائل ممکن که همه‌ی مردم آن‌ها را می‌دانند الهام گرفته‌اند. این نشان می‌دهد برای ایده گرفتن نیاز نیست که از هزاران بسته بندی خارجی و طرح‌هایی که مخاطب نمی‌تواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند ایده بگیرید بلکه باید با ساده‌ترین مسائلی که همه‌ی خریداران با آن آشنا هستند الهام بگیرید. ممکن است بعضی از بسته بندی های بالا در حال حاضر در بازار موجود نباشند اما نشان دادن آن‌ها به این دلیل بود که بدانید که خلاقیت در طراحی بسته بندی مرز مشخصی ندارد و بااینکه ممکن است بعضی وقت‌ها این‌طور به نظر بیاید که هیچ کار بیشتری نمی‌شود انجام داد و همه‌ی ایده‌های خوب گرفته‌شده‌اند، همیشه یک ایده ی خلاقانه ی جدید که از ناکجاآباد پیدایش می‌شود می‌تواند به تمام این افکار رو دست بزند.

 

 


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

چالش ‌های بسته‌ بندی در صنعت خرده ‌فروشی آنلاین
چالش ‌های بسته‌ بندی در صنعت خرده ‌فروشی آنلاین

در صنعت خرده‌ فروشی آنلاین، بسته‌بندی نقشی حیاتی فراتر از صرف حمل‌ونقل ایمن محصولات ایفا می‌کند. بسته‌بندی اولین نقطه تماس فیزیکی بین مشتری و برند است و...

مطالعه مقاله
ایده بسته بندی پیراشکی
ایده بسته بندی پیراشکی

بسته بندی پیراشکی به عنوان یک مرحله مهم در تولید و توزیع آن مطرح است. این بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که پیراشکی‌ها از خرابی و آسیب‌های خارجی محافظت شوند و کیفیت آن‌ها حفظ شود.

مطالعه مقاله
ایده بسته بندی اقتصادی و خلاقانه برای لوازم التحریر
ایده بسته بندی اقتصادی و خلاقانه برای لوازم التحریر

بسته‌ بندی لوازم التحریر نقش مهمی در جذب مشتری و تقویت برند دارد. در این مقاله، به ارائه ایده‌های خلاقانه و جامع برای بسته‌بندی لوازم التحریر می‌پردازیم که...

مطالعه مقاله