بسته بندی آجیل و خشکبار شب یلدا

مهسا آقاگل زاده / 28 آذر 1400

شب یلدا یا شب چله شب آغاز زمستان است که از دوره میترایی در ایران جشن گرفته می‌شود. شب یکم دی ماه برای ایرانیان مقدس است و به این دلیل که طولانی ترین شب سال است، مردم کنار هم جمع می‌شوند و معمولا در کنار بزرگترهای خانواده این روز را جشن می‌گیرند. در این شب خوردن آجیل و شیرینی و میوه های تازه و خشک نشان برکت، تندرستی و شادابی است.

مشاهده و خريد آنلاين پاکت کرافت بسته بندی خشکبار

یلدا از کجا شروع شد؟

ایرانیان قدیم باور داشتند که تاریکی مانند اهریمن است و این شب چون طولانی ترین شب سال است و سراسر تاریکی ست، این شب برای ایرانیان نحس بوده است. به همین دلیل در این شب آتش روشن می‌کردند تا از تاریکی فرار کنند و شب خود را در روشنایی سپر کنند. به همین دلیل دو رهم جمع می‌شدند و سفره ای از میوه های تازه و خشک در آن قرار می‌دادند و به شادی و پایکوبی مشغول می‌شدند. گاهی تا صبح که آفتاب بزند بیدار می ماندند و به نیایش مشغول می‌شدند.

بسته بندی آجیل شب یلدا

حافظ در شب یلدا

یکی از کارهایی که از دیرباز در این شب مرسوم بوده است، گرفتن فال حافظ است و معمولا دیوان حافظ را به بزرگترین فرد باسواد خانواده می‌دهند تا برای سایر اعضا فال بگیرد که یکی از رسوم پر طرفدار شب یلداست.

رسوم ایرانیان در شب یلدا

شب یلدا در هر کجای ایران رسوم مخصوص به خود دارد و مردم همه استان ها با رسوم خاص خودشان این شب را جشن می‌گیرند و به پایکوبی می پردازند. چند مورد از رسوم جالب استان های ایران را در این جا مطرح می‌کنیم.

در کهگیلویه و بویر احمد تمام اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و بزرگترین فرد خانواده برای بقیه متیل (داستان های افسانه ای و اسطوره ای) تعریف می‌کند. در این شب آش های محلی مانند آش دوغ و شیر برنج در دیگ های بزرگ می پزند و در کنار هم می‌خورند.

 بسته بندی آجیل شب چله

مردم گیلان هنگام بریدن هندوانه شعر خاصی می‌خوانند و علاوه بر فال حافظ، فال پوست هندوانه هم می‌گیرند.

در استان فارس و شهر شیراز فال کلوک (یک ظرف بزرگ کوزه مانند) می‌گیرند که نشانه ای را داخل ظرف می اندازند و سپس فال حافظ می‌گیرند.

در خراسان جنوبی مراسم کف زدن دارند که ریشه گیاهی خاص به نام چوبک را در آب می جوشانند و آنقدر هم می‌زنند تا کف کند. سپس با همان نوعی شیرینی درست می‌کنند.

در اصفهان هندوانه به عنوان یکی از عناصر اصلی سفره شب چله است و معمولا با تمام البسه ها و رخت خواب های شان در فضای باز دراز می‌کشند و به گفتگو می پردازند تا طلوع خورشید را ببینند.

در کرمانشاه بزرگان داستان هایی مانند شیرین و فرهاد، حسین کرد شبستری و رستم و سهراب برای کوچکترها تعریف می‌کنند و در زیر کرسی کنار هم جمع می‌شوند و شام می‌خورند. شیرینی های نان پنجره ای و کاک از شیرینی های اصلی سفره شب یلدا ست.

در زاهدان شب یلدا با بازی کردن می‌گذرد. گل یا پوچ، قایم باشک و تعریف کردن لطیفه و خاطره از سرگرمی های این شب است.

شب یلدا طولانی ترین شب سال

در آذربایجان شرقی و غربی معمولا اولین ضربه به هندوانه توسط ریش سفید خانواده زده می‌شود و معتقدند باخوردن هندوانه، لرز و سوز سرما به تنشان تاثیر ندارد و اصلا سرمای زمستان را احساس نمی‌کنند.

در شهرهای خراسان شاهنامه خوانی مرسوم است و بزرگان در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و از داستان های شاهنامه برای کوچکترها می‌گویند.

استان های دیگر ایران هم با داشتن رسوم خاص خود این شب را جشن می‌گیرند اما چیزی که واضح است، این است که این شب، شب جمع شدن در کنار یکدیگر و جشن گرفتن است.

شما هم می‌توانید در قسمت نظرات در پایین همین مقاله ما را از سنت های شهرتان در این شب آگاه کنید.

بسته بندی آجیل شب یلدا

بهترین بسته بندی برای بسته بندی آجیل شب یلدا انواع پاکت کرافت است اما اگر تمایل ندارید که زیاد در این زمینه هزینه کنید می‌توانید از انواع سلفون بسته بندی نیز برای این منظور استفاده کنید.


نظرات و پرسش و پاسخ

نظر و یا پرسش خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید.
در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)
مهدی،

سلام خیلی از مطالبتون لذت بردم فوق العاده هستید


در صورت تمایل شماره خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ از طریق پیامک به شما اطلاع دهیم. (این شماره به دیگران نمایش داده نمی‌شود)

مقالات مرتبط

بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون
بسته بندی گل و گلدان با نایلون و پاکت و کاغذ و سلفون

شما با استفاده از کاغذ رنگی گل فروشی، سلفون، نایلون و پاکت می‌توانید ظاهر گل و گلدان و دسته گل خود را جذاب کنید.

مطالعه مقاله
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب
بهترین روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب

بسته بندی کاغذی کرافت یک روش بسته بندی زیبا و خوب و جذاب است که در سراسر جهان، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

مطالعه مقاله
انواع ملزومات بسته بندی گیاهان دارویی
انواع ملزومات بسته بندی گیاهان دارویی

در بازار انواع مختلف گیاهان دارویی در کیسه بسته بندی، سلفون بسته بندی، پاکت بسته بندی، قوطی شیشه‌ای و بسته‌های حلبی برای فروش ارائه می‌شوند.

مطالعه مقاله